انتخاب رشته کنکور چیست؟ تحلیل دقیق جزئیات + 5 عامل موثر بر آن

انتخاب رشته کنکور چیست؟ تحلیل دقیق جزئیات + 5 عامل موثر بر آن
در این پست می‌خوانید:
5/5 - (1 امتیاز)

هرساله پس از برگزاری کنکور سراسری در زمان مشخصی، نتایج کنکور برای داوطلبین قابل مشاهده است و افرادی که برای انتخاب رشته کنکور 1402 مجاز شده‌اند باید اقدام به انجام آن کنند. اما برخی از داوطلبین به دلیل نداشتن آگاهی کافی از شیوه درست انتخاب رشته و یا به دلیل انتخاب رشته اشتباه، از رفتن به دانشگاه باز می‌مانند و باید یک سال دیگر برای رسیدن به رشته و دانشگاه مورد علاقه‌شان تلاش کنند‌.

در این مقاله از سایت استاد حسین بنائی به طور کلی و جامع به بررسی انتخاب رشته کنکور سراسری در سال ۱۴۰۲ پرداخته‌ایم تا داوطلبین بتوانند به بهترین شکل ممکن نتیجه بگیرند و یک انتخاب ایده‌ال داشته باشند پس تا انتها همراه با ما باشید.

انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲

دانش‌آموزانی که در آزمون سراسری شرکت کرده‌اند پس از منتشر شدن نتیجه اولیه می‌توانند در سایت دانشگاه سراسری و آزاد اقدام به انتخاب رشته کنند. داوطلبین کنکورهای تیرماه و دی ماه می‌توانند براساس رتبه و تراز خود در نیمه دوم مرداد اقدام به انتخاب رشته کنند.

‌انتخاب رشته یکی از مراحل سرنوشت ساز در کنکور سراسری می‌باشد و در صورتی که به درستی انجام نشود، دانش‌آموزان را از قبولی در رشته‌های مورد نظر و شهر مورد نظر دور می‌کند. داوطلبین باید به دقت کارنامه اولیه خود را تحلیل کنند و پس از مطالعه راهنمای انتخاب رشته در دفترچه مربوط به گروه آزمایشی خود، اقدام به اولویت بندی رشته‌ها و شهرهای مورد علاقه خود کند.

انتخاب رشته کنکور سراسری۱۴۰۲

هر سال شاهد تعداد زیادی از داوطلبین هستیم که به دلیل انتخاب رشته غلط، قصد انتقالی و یا انصراف از رشته قبول شده خود دارند؛ همانطور که می‌دانید شرایط انتقالی بسیار پیچیده و دشوار است و دارای هزینه‌های زیادی می‌باشد که باعث می‌شود برخی از داوطلبین مجبور به ترک رشته مورد نظر یا فعالیت در رشته‌ غیر دلخواه می‌شود‌. برای اینکه دانش‌آموزان بتوانند انتخاب رشته درست و اصولی داشته باشند، باید از مواردی مانند: نحوه اولویت‌بندی انتخاب‌ها، تحلیل اصولی و درست کارنامه و… خبر داشته باشند.

هر دانش‌آموز درصورتی که در مورد شرایط انتخاب رشته کنکور اطلاعات کافی داشته باشد، می‌تواند یک انتخاب رشته اصولی و عالی انجام دهد. درصورتی که اطلاعات کافی در این زمینه ندارید می‌توانید با مشاوران تیم استاد حسین بنایی از طریق شماره 09121965703 ارتباط بگیرید و از اطلاعات و راهنمایی‌های عالی ایشان بهره‌مند شوید.

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲

دانش آموزان بعداز شرکت در آزمون کنکور چه نوبت دوم و چه نوبت اول، باید در تایم مناسب انتخاب رشته کنکور را انجام دهند‌. درصورتی که داوطلبین دارای شرایط انتخاب رشته مجاز شده باشند، می‌توانند کد رشته‌های مورد علاقه خود را وارد کنند و انتخاب رشته را انجام دهند. معمولا بعداز آمدن نتایج اولیه کنکور، دفترچه انتخاب رشته برای داوطلبین بر روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد. باتوجه به اینکه کنکور سراسری در دو نوبت دی ماه و تیرماه برگزار می‌شود.

کارنامه اولیه داوطلبینی که در کنکور دی ماه آزمون می‌دهند در اواسط اسفند منتشر خواهد شد ولی زمان انتخاب رشته این داوطلبین با دانش‌آموزانی است که کنکور تیرماه را می‌دهند.

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری۱۴۰۲

درواقع تایم حدودی انتخاب رشته هر دو دسته از داوطلبین در نیمه دوم مرداد می‌باشد. نکته مهمی که در رابطه با تایم انتخاب رشته وجود دارد این است که، هر ساله تایم انجام انتخاب رشته کنکور حدود ۵ روز است که معمولا پس از تایم مشخص شده چند روز دیگر نیز مهلت تمدید می‌شود تا داوطلبینی که به هر علتی نتوانسته‌اند انتخاب رشته کنند، با خیال راحت و آسوده، اقدام به انتخاب رشته‌های مورد نظر خود کنند.

درصورتی که دانش‌آموزان علاقه دارند که با رشته‌های موجود برای انتخاب رشته آشنا شوند و از شرایط آن مطلع باشند می‌توانند دفترچه انتخاب رشته سال‌ گذشته را مطالعه کنند تا آگاهی و آمادگی لازم را داشته باشند.

تحلیل کارنامه اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۲

پس از اینکه کارنامه اولیه دانش‌آموزان منتشر می‌شود اطلاعات مفیدی در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد تا داوطلب بتواند بدون چون و چرا یک انتخاب رشته کنکور دقیق و اصولی داشته باشد. دانش‌آموزان با دقت به کارنامه اولیه می‌توانند از رتبه، وضعیت مجاز بودن انتخاب رشته، تراز در دوره‌های غیر روزانه و روزانه آگاه شوند. پس می‌توان گفت که تحلیل درست و اصولی همه بخش‌های کارنامه می‌تواند تاثیر بسزایی در انتخاب رشته شما داشته باشد.

برای راحتی دانش‌آموزان این کارنامه از چند قسمت تشکیل شده است که هر قسمت  مربوط به یک اطلاعات مهم می‌باشد. به این شکل که:

 • اطلاعات ثبت‌نامی دانش‌آموز
 • مشخصات گروه آزمایشی آزمون
 • وضعیت مجاز برای انتخاب رشته در هر دوره
 • وضعیت نمره کل نهایی کنکور و رتبه داوطلب
 • کد مشخص برای دستیابی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد

برای اینکه دانش‌آموزان انتخاب رشته کنند باید به نکاتی مثل رتبه زیر گروه، رتبه در سهمیه و تراز زیر گروه دقت کامل داشته باشند و باتوجه به این موارد انتخاب رشته خود را انجام دهند. در کارنامه دانش آموز اطلاعاتی مربوط به ناحیه بومی، قطب و استان بومی وجود دارد که همانند تراز و رتبه در میزان قبولی شما تاثیر فراوانی دارد به این شکل که هر داوطلب شانس بیشتری در قبولی ناحیه بومی خود نسبت به سایر داوطلبین دارد.

به عنوان مثال در رشته‌هایی که کم طرفدار هستند میزان تاثیر بوم به این شکل است که شانس قبولی افراد بومی ۸۰ درصد و افراد غیر بومی ۲۰ درصد. اما در رشته‌های پرطرفداری مثل دندانپزشکی، پزشکی و گروه‌های علوم تجربی این تاثیر تغییر می‌کند و افراد بومی ۶۰ درصد و افراد غیر بومی ۲۰ درصد شانس قبولی دارند.

تحلیل کارنامه نتایج انتخاب رشته

برخی از سهمیه‌هایی که در کنکور سراسری لحاظ می‌شود شامل سهمیه‌های ایثارگری ۵ و ۲۵ درصد، سهمیه‌ شهیدان و رزمندگان، سهمیه مناطق ۱، ۲ و ۳ در کارنامه داوطلب است. پس از اینکه سهمیه داوطلب تایید شود، هر فرد در گروه خود سنجیده می‌شود تا از سهمیه خود بهره‌مند شود. ممکن است سوال برایتان پیش بیاید که کدام قسمت از کارنامه برای داوطلب مهم است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که باتوجه به این که تمامی زیر گروه‌های کنکور سراسری در کارنامه حذف شده است پس باید به رتبه در سهمیه نهایی و همچنین رتبه کشوری دانش‌آموز دقت شود. باتوجه به اینکه هر ساله برای هر زیرگروه آزمایشی یک رتبه و تراز مشخص می‌شد و رشته‌های هر گروه آزمایشی بر اساس ضریب درس‌های اختصاصی به چند دسته مختلف تقسیم می‌شد اما با حذف این زیر گروه‌ها تاثیرضرایب دروس در تمامی رشته‌ها یکسان است.

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲

داوطلبین برای انجام انتخاب رشته کنکور سراسری خود می‌توانند به سایت سازمان سنجش کشور مراجعه کنند و باتوجه به کارنامه اولیه خود اقدام به تکمیل انتخاب رشته دی و یا تیرماه خود بکنند. مراحل انجام این انتخاب رشته به صورت زیر است:

 1. ورود به سایت سازمان سنجش کشور برای
 2. انتخاب رشته  کنکور سراسری دانلود کردن
 3. دفترچه انتخاب رشته و مطالعه و بررسی دقیق آن
 4. استخراج رشته‌های مورد نظر مرتبط با گروه امتحانی آزمایشی
 5. اولویت‌بندی کردن انتخابات باتوجه به علاقه و نیاز
 6. تکمیل کردن فرم انتخاب رشته
 7. گرفتن کد رهگیری

انتخاب رشته براساس کدام کنکور؟ دی یا تیر

باتوجه به اینکه کنکور در دو نوبت تیر و دی ماه برگزار می‌شود، هریک از داوطلبین می‌توانند در هرکدام از  کنکور‌های مورد نظر شرکت کنند. در سال گذشته که کنکور در دی ماه برگزار شد، کارنامه آن در ۹ اسفند منتشر شد که این کارنامه تنها شامل نمرات خام داوطلب می‌شد و موارد دیگری مانند رتبه داوطلب، تراز و سایر اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب رشته وجود نداشت.

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری

داوطلبین باید درجریان باشند که فقط یک بار انتخاب رشته انجام می‌دهند و زمان آن پس از برگزاری نوبت دوم کنکور می‌باشد. درواقع یک کارنامه برای داوطلبینی که چه در دو نوبت کنکور شرکت کرده‌اند و یا در یک نوبت منتشر می‌شود؛ افراد می‌توانند باتوجه به علاقه و سایر عوامل به تکمیل فرم انتخاب رشته کنکور بپردازند. در کنکور سراسری امسال تاثیر ۴۰ درصدی مستقیم معدل بر روی نمره آزمون داوطلبین اعمال می‌شود.

باتوجه به تاثیر زیاد سوابق تحصیلی بر کنکور برای پاسخ به سوال انتخاب رشته براساس رتبه کنکور دی ماه یا تیر ماه، می‌توان سابقه تحصیلی در گروه آزمایشی مورد نظر را بررسی کرد.

مشاور انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲

انتخاب رشته در کنکور سراسری دارای اهمیت بسیار زیادی است به طوری که آینده شغلی فرد را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد پس داوطلبین باید با آگاهی کامل از دوره‌های (شبانه، روزانه، پیام نور، پردیس خودگردان، غیرانتفاعی)  که در آن مجاز شده‌اند و از طرفی اطلاع از حدود ۱۵۰ رشته بدون کنکور نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند. اما چیزی که مهم است نحوه چیدمان رشته‌های انتخابی می‌باشد که در این امر می‌توان از مشاوران خبره و ماهر کمک و راهنمایی لازم را دریافت کرد.

به عنوان مثال درصورتی که داوطلب انتخاب‌های بهتر و عالی‌تر را در انتخاب‌های پایینی خود قرار دهد، احتمال از دست دادن شانس قبولی در آن رشته‌ها وجود دارد؛ زیرا نرم‌افزار سازمان سنجش به این صورت عمل می‌کند که تمام انتخاب‌های داوطلب را از اول شروع به بررسی می‌کند و درصورت قبولی داوطلب در یکی از رشته‌های انتخاب شده، سایر انتخاب‌های او را بررسی نخواهد کرد.

از طرفی وقتی که داوطلب در چند گروه آزمایشی اصلی مانند تجربی، ریاضی و انسانی و یا گروه‌های شناور مانند هنر و زبان شرکت کرده باشند و در تمامی آن‌ها مجاز به انتخاب رشته شده باشند می‌توانند انتخاب رشته کنکور خود را به صورت ترکیبی از همه رشته‌های مورد نظر انجام دهند.

مشاور انتخاب رشته کنکور سراسری

توصیه تمامی مشاوران به داوطلبین این است که انتخاب‌های خود را براساس چهار عامل علاقه، هزینه، کیفیت و مسیر انجام بدهند در نتیجه انتخاب‌های آن‌ها در دسته منطقی، خوشبینانه و ایده‌آل قرار می گیرند. انتخاب‌های ایده‌ال مربوط به رشته‌های است که فرد شانس قبولی کمی در آن دارد؛ دسته دوم مربوط رشته‌هایی است که فرد باتوجه به کارنامه‌های قبولی در سال گذشته به شکل منطقی شانس قبولی در آن را دارد، به بیان ساده افراد یا رتبه‌های نزدیک به شما در این رشته‌ها قبول شده‌اند. اما دسته سوم رشته‌هایی هستند که شانس قبولی شما در آن صدرصدی است و افراد با رتبه‌های خیلی بالاتر از شما در سال‌های گذشته موفق به قبولی در آن رشته‌ها شده‌اند.

مشاوران تیم استاد حسین بنایی باتوجه به مهارت بالایی که در این امر دارند می‌توانند به خوبی رشته‌ها و محل‌های قبولی شما را به بهترین شکل ممکن اولویت‌بندی کنند تا شما با خیالی آسوده در شهر و رشته مورد علاقه خود پذیرفته شوید‌. برای این منظور میتوانید با شماره های 09121965703 و 09121975090 تماس بگیربد.

عوامل تاثیرگذار بر روی انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲

در روند انتخاب رشته داوطلبین کنکور عوامل فراوانی تاثیرگذار هستند که آگهی از آن‌ها باعث انتخاب رشته اصولی و استانداری می‌شود. در ادامه به برخی از این عوامل خواهیم پرداخت که شامل:

علاقه اصلی‌ترین معیار شما

اصلی‌ترین و مهم‌ترین فاکتور در مرحله انتخاب رشته، علاقه فرد به رشته مورد نظر می‌باشد؛ زیرا انتخاب فرد، آینده شغلی اورا تعیین می‌کند و یا به عبارتی قرار است که فرد چندین سال از عمر خود را صرف تحصیل در این رشته کند. پس می‌توان نتیجه گرفت که درصورت نبود علاقه نمی‌توان در این مسیر قدم برداشت و موفق شد.

آینده شغلی یک معیار مهم

هدف اکثر داوطلبین شرکت‌کننده از تحصیل و رفتن به دانشگاه، بدست آوردن آینده شغلی مناسب است‌. پس افرادی که به این هدف درس می‌خوانند باید قبل از انتخاب رشته کنکور از میزان درآمد، بازاریابی و همچنین میانگین فارغ‌التحصیلان آن رشته مطلع باشند.

عوامل موثر بر انتخاب رشته کنکور۱۴۰۲

شهریه یک فاکتور غیرقابل انکار

اگر جزو آن دسته از داوطلبینی هستید که قصد انتخاب دانشگاه‌های شهریه پرداز را دارید حتما قبل از انتخاب از میزان هزینه‌های هر ترم مطلع شوید و باتوجه به بودجه‌ای که برای دانشگاه در نظر گرفته‌اید اقدام به انتخاب رشته کنید‌.

فاصله را فراموش نکنید

انتخاب دانشگاه‌هایی که با محل سکونت شما فاصله زیادی دارند می‌تواند تاثیر فراوانی بر روی روند چند ساله تحصیل شما داشته باشد زیرا دوری از خانواده و یافتن محل مناسب برای گذراندن این دوران همچنین زندگی خوابگاهی تاثیر زیادی بر روی روح شما خواهد داشت که برخی از دانش‌آموزان قادر به تحمل آن نیستند.

سهمیه یک موضوع جنجالی

ازجمله عوامل مهم و تاثیرگذار بر روی نتیجه کنکور دانش‌آموزان، سهیمه کنکور است که داوطلبین همواره سوالات فراوانی در این باره دارند. سهمیه برای تمامی داوطلبین لحاظ می‌شود و شامل سهیمه منطقه ۱، ۲، ۳ و یا ایثارگری می‌باشد.

سوالات متداول دانش آموزان پیرامون انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲

در رابطه با انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ سوالات متداولی وجود دارد که در این قسمت قصد داریم به برخی از آن‌ها پاسخ‌ دهیم پس همراه ما باشید.

انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲ در چه تاریخی است؟

هنوز به طور دقیق مشخص نشده است که تاریخ دقیق آن در چه زمانی می‌باشد. اما درصورت اطلاع از زمان دقیق حتما در اینستا و سایت به شما خبررسانی خواهیم کرد.

آیا مهلت تمدیدی برای انتخاب رشته کنکور۱۴۰۲ در نظر گرفته شده است؟

بله معمولا پس از اتمام تاریخ انتخاب رشته، مهلت چند روزه‌ای‌ برای افرادی که موفق به انتخاب رشته نشده‌اند‌ و یا قصد اصلاح کدهای وارد شده را دارند درنظر گرفته می‌شود‌.

آیا انتخاب رشته کنکور آزاد و سراسری ۱۴۰۲ در یک زمان است؟

خیر، آزمون سراسری و آزاد در یک زمان برگزار می‌شود ولی تاریخ انتخاب رشته و سامانه انتخاب رشته آزاد و سراسری بایکدیگر متفاوت است.

آیا امکان انتخاب رشته پس از کنکور دی ماه وجود دارد؟

خیر، فقط یک بار فرصت انتخاب رشته وجود دارد که پس از کنکور نوبت دوم تیر ماه می‌باشد.

سوابق تحصیلی چه تاثیری بر روی رتبه کنکور در سال ۱۴۰۲ دارد؟

در سال ۱۴۰۲ سوابق تحصیلی با تاثیر مستقیم ۴۰ درصدی بر روی رتبه و تراز داوطلبین اجرا می‌شود.

چه عواملی بر روی انتخاب رشته کنکور سراسری تاثیر دارد؟

عواملی مانند علاقه، هزینه، مسافت، سهیمه و آینده شغلی بسیار تاثیر گذار می‌باشند.

انتخاب‌ها در انتخاب رشته کنکور سراسری باید به چه صورتی باشند؟

داوطلبین باید انتخاب‌های خود را در سه دسته خوشبینانه، ایده‌آل و منطقی قرار دهند.

جمع‌بندی

انتخاب رشته یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین رکن‌های کنکور سراسری به شمار می‌آید که درصورت اشتباه در روند انجام آن، مشکلات فراوانی در آینده شغلی فرد به وجود خواهد آورد. برای انجام اصولی انتخاب رشته باید از جزئیات و اصول کلی انتخاب رشته کنکور مطلع باشید؛ درصورتی که به دانش و اطلاعات کافی در این موضوع نرسیده‌اید می‌توانید از یک مشاور ماهر و دارای تجربه در این امر کمک بگیرید.

استاد مشاور کنکور حسین بنایی با سابقه درخشانی که در زمینه انتخاب رشته کنکور و مشاوره دارد توانسته است در سال‌های گذشته برای تعداد بسیار فراوانی از دانش‌آموزان انتخاب رشته‌های عالی و موفقی انجام دهد و رضایت صدرصدی ان‌ها را بدست بیاورد.

درصورتی که قصد انتخاب رشته توسط مشاوران تیم استاد بنایی را دارید می‌توانید با ما هماهنگی‌های لازم را انجام دهید تا به بهترین شکل ممکن یک انتخاب فوق‌العاده داشته باشید. ممنون که تا انتهای محتوا همراه ما بودید، اگر نظر پیشنهاد و یا سوالی در رابطه با انتخاب رشته کنکور سراسری دارید، می‌تونید تو بخش کامنت‌ها با ما درمیون بزارید.

شماره های پشتیبانی: 09121965703 و 09121975090

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید