9 راهکار کاهش استرس دوران کنکور + عوامل تاثیرگذار، نکات

9 راهکار کاهش استرس دوران کنکور + عوامل تاثیرگذار، نکات
در این پست می‌خوانید:
5/5 - (1 امتیاز)

داوطلبین کنکور سراسری در دوران کنکور دغدغه های بسیار زیادی دارند و همواره با چالش های مختلفی روبه رو می‌شوند؛ یکی از این چالش های مهم، کنترل استرس دوران کنکور است. بعضی مواقع این مشکل به یک چالش مهم برای افراد تبدیل می‌شود که باید هرچه زودتر برطرف شود تا باعث به وجود آمدن معضلات بیشتری نشود. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که آمادگی برای کنکور شما را دچار استرس می‌کند پس باید از  الان خودتان را برای روز کنکور آماده کنید تا به استرس غیرقابل کنترل آن روز دچار نشوید و راه های مقابله با این مشکل را یاد بگیرید.

استرس کنکور یک پدیده طبیعی است که هر فرد کنکوری آن را تجربه خواهد کرد؛ اما موضوعی که در این امر مهم است، افزایش بیش از اندازه و غیر قابل کنترل آن است. زمانی که میزان استرس شما از حد طبیعی فراتر شود، دچار اختلال در عملکردتان خواهد شد.

شاید در اولین قدم برایتان سوال شود که علت استرس قبل کنکور چیست؟ و در مرحله بعدی دوست داشته باشید که بدانید راه کنترل و غلبه بر استرس چیست؟ در این مطلب از سایت استاد حسین بنایی قصد داریم که برای شما روش‌ های علمی و موثری که برای کاهش استرس دوران کنکور وجود دارد را به شما معرفی کنیم پس با ما همراه باشید.

علت استرس قبل از کنکور داوطلبین چیست؟

یکی از مهم ترین و سرنوشت سازترین رقابت های دوران تحصیلی هر فرد، کنکور است؛ درنتیجه این رقابت سخت، برای داوطلبان و حتی خانواده آن ها نیز شرایط روحی و جسمی دشواری را ایجاد می‌کند و باعث ایجاد استرس خواهد شد.

عوامل موثر در افزایش استرس دوران کنکور

استرس دوران کنکور، یک فرایند بسیار طبیعی است و هر فردی آن را در این دوران تجربه خواهد کرد، اما بعضی عوامل و شرایط باعث افزایش یافتن مقدار استرس و شدیدتر، خطرناک تر شدن آن می‌شود؛ در ادامه به برخی از عوامل تشدید کننده استرس خواهیم پرداخت تا بتوانید این موضوع را بهتر کنترل و مهار کنید. برخی از این عوامل عبارتند از:

نداشتن برنامه ریزی کنکور

یکی از مهم ترین دلیل های ایجاد استرس، نداشتن برنامه ریزی کنکور یا استفاده از برنامه غیر استاندارد است؛ زمانی که شما بی برنامه و ناآگاه باشید، ترس و استرس به سراغتان می‌آید و نمی‌دانید چه کار و هدفی دارید.‌ نداشتن برنامه ریزی باعث ایجاد آشفتگی های ذهنی می‌شود؛ تا زمانی که شما ندانید قرار است برای آینده چه کاری انجام دهید، چه هدفی برای روزهای آینده دارید، مباحث درسی شما چه زمانی به پایان خواهد رسید، همواره استرس و تنش عصبی بیشتری نسبت به رقیبان خود دارید.

بهترین راهکار برای رهایی از این معضل، داشتن یک برنامه ریزی منظم و هدفمند برای کنکور است؛ درصورتی که قادر به این کار نیستید و نمی‌توانید به خوبی این کار را انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم تا از طریق تماس مستقیم با شماره 09121975090 از مشاوره برنامه ریزی کنکور استاد بنایی استفاده کنید تا به بهترین نحو این مشکل را مدیریت و حل کنید. همین الان تماس بگیرید.

هدف گذاری نادرست

یکی از اولین کارها برای موفقیت در کنکور، تعیین هدف است؛ زمانی که شما یک هدف اشتباه و نامعقولانه برای خود تعیین کنید، دچار استرس دوران کنکور خواهید شد. بهترین راه کار این است که شما با توجه به توانایی ها و مدت زمانی که تا کنکور فرصت دارید هدف مورد نظر خود را تعیین کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

ناامیدی بعد از آزمون آزمایشی از عوامل ایجاد استرس زمان کنکور است!

ممکن است شما به هر دلیلی نتوانید یک آزمون را به خوبی پشت سر بگذارید، ناامیدی و تکرار این شکست باعث افزایش استرس دوران کنکور و دور شدن شما از رقیبانتان خواهد شد؛ بهترین کاری که می‌توانید در این قسمت انجام دهید، جست و جوی برای حل مشکلاتان است. برای اینکه مشکل خود را بیابید، بهتر است بعد از آزمون به تحلیل آن بپردازید؛ اگر هنوز روش های تحلیل آزمون را بلد نیستید، می‌توانید از مشاوران رتبه یک استاد بنایی مشورت بگیرید تا روش های خوب و کارامد تحلیل آزمون را بیاموزید.

از مقایسه خود با دیگران دست بکشید!

در دوران کنکور، مطمئنا با افراد زیادی روبه‌رو خواهید شد، که ممکن است از شما جلوتر باشند و یا شرایط مطلوب تری نسبت وضعیت شما داشته باشند، یکی از کارهایی که باید در این زمان انجام دهید، دوری از افرادی است که به شما استرس کاذب می‌دهند؛ درواقع شما به هیچ وجه نباید خودتان را با دیگر افراد اطرافتان مقایسه کنید. هیچ گاه توانایی ها و استعدادهای دو فرد شبیه به هم نیست؛ پس مقایسه افراد با یکدیگر بسیار اشتباه است و باعث ایجاد استرس بیشتری در فرد خواهد شد.

تغذیه و خواب را فراموش نکنید!

زمانی که شما خواب و تغذیه نامناسبی دارید، استرس بیشتری نیز خواهید داشت؛ اگر شما از مواد مناسب و مفید استفاده کنید، ذهن شما نیز یادگیری بهتری خواهد داشت و سریع تر مطالب را خواهد آموخت. خواب به اندازه و کافی نیز از مهم ترین امور در دوران کنکور محسوب می‌شود؛ درصورتی که خواب کافی نداشته باشید، نمی‌توانید به درستی تمرکز کنید و در نتیجه استرس دوران کنکور شما تشدید خواهد شد! پس به میزان خواب خود توجه لازم را داشته باشید.

عوامل موثر در افزایش استرس کنکور

علائم استرس در دوران کنکور چیست؟

حالا که شما علت های ایجاد استرس دوران کنکور را فهمیدید، نوبت به علائم ایجاد استرس می‌رسد که باید به خوبی آن ها را تشخیص دهید تا بتوانید به موقع آن را درمان و حل کنید. اکنون قصد داریم برخی از علائم بارز وجود استرس را ذکر کنیم:

 • معده درد و مشکلات گوارشی مانند اسهال و دلپیچه
 • تعریق فراوان کف دست یا پا
 • کم خوری یا پرخوری غیرطبیعی
 • ناخون خوردن و یا جویدن پوست لب
 • اضطراب و بی قراری پیوسته
 • اسپاسم ناگهانی عضلات بدن
 • نبود انگیزه کافی و به تاخیر انداختن کارها
 • ضربان قلب بالا
 • سردرد های مکرر
 • نداشتن تصمیم قاطع و داشتن تردید و شک
 • مشکل خواب
 • قطع ارتباط با افراد خانواده و دوستان، تمایل داشتن به تنهایی
 • داشتن سردرگمی مداوم و احساس گیجی
 • بداخلاقی
 • کاسته شدن سطح هوشیاری
علائم استرس دوران کنکور

9 راهکار تضمینی برای کاهش استرس قبل کنکور

داوطلبین کنکور زمانی که با مفهوم استرس در این دوران و علت های ایجاد کننده آن آشنا می‌شوند سپس، به دنبال راه هایی برای کاهش استرس دوران کنکور هستند، در ادامه بعضی از موارد مهم که در کتاب های علمی برای کنترل استرس کنکور بیان شده است را توضیح خواهیم داد:

مرتب کردن میز مطالعه و اتاق را اولویت قرار دهید

یکی از جملات معروفی که شاید خیلی از افراد آن را شنیده باشند این است که: “میز بهم ریخته نشان دهنده یک ذهن بهم ریخته است”. درواقع زمانی که میز شما بهم ریخته باشد، شما به میزان کمتری می‌توانید بر روی درستان تمرکز کنید؛ شاید این موضوع کوچک، برای شما بی اهمیت باشد، اما این یک نظریه ثابت شده است. وقتی که شما در حال مطالعه هستید، میز شما بهم ریخته و نامنظم باعث حواس پرتی شما می‌شود، درنتیجه نمی‌توانید به خوبی تمرکز داشته باشید و این امر باعث خسته شدن ذهن شما و مختل شدن توانایی های ذهنی شما خواهد شد. همین امر موب افزایش استرس در شما خواهد شد؛ پس حتما میز مطالعه خود را مرتب کنید.

با علاقه دروس خود را بخوانید

یکی از بهترین راه های کنترل استرس دوران کنکور، با علاقه درس خواندن است؛ با توجه به مطالعات انجام شده زمانی که شما با علاقه درس می‌خوانید حدود ۶۰ درصد از استرس تان کاهش می‌باید.

کم کردن مصرف قند و شکر را در برنامه خود بگذارید

برخی از داوطلبین بر این باور هستند که فقط با درس نخواندن دچار استرس می‌شوند؛ اما باید بگوییم این یک باور اشتباه است. درواقع عوامل تاثیر گذار دیگری نیز وجود دارند که باعث ایجاد و یا تشدید استرس خواهند شد؛ بدن انسان وقتی که دچار استرس می‌شود، کورتیزول ترشح می‌کند که این ماده بر روی میزان قند بدن تاثیر دارد؛ به هر میزان که مصرف قند بیشتر شود، استرس نیز بیشتر خواهد شد، پس بهتر است برای خورد و خوراکتان‌ به موارد زیر توجه داشته باشید:

 1. حتما به وعده صبحانه توجه کامل داشته باشید.
 2. از خوردن خوراکی های شیرین اجتناب کنید.
 3. در صبحانه خود از میزان پروتئین بالا استفاده کنید.
 4. سعی کنید روزانه ۴ یا ۵ وعده میوه و یا سبزیجات مصرف کنید.

همراه کنکوری داشته باشید

برخی از افراد به همراه دوستان خود برای این ماراتون آماده می‌شوند. تحقیقات انجام شده در این موضوع ثابت کرده است که مطالعه و برنامه ریزی با دوستان، استرس شما را کمتر خواهد کرد. پس می‌توانید با یکی از دوستان کنکوری خود هماهنگ باشید.

با دوستان خود برای برنامه ریزی کنکور مشورت کنید

سعی کنید تا استفاده از تلفن همراه را به مرور کم کنید

ممکن است بسیاری از شرکت کننده های کنکور از تاثیر تلفن همراه بر استرس آگاهی نداشته باشند؛ با توجه به مطالعات انجام شده، استفاده زیاد از تلفن همراه باعث ایجاد استرس و از طرفی فشار روانی بر روی داوطلبین می شود.

جدای از بحث استرس، داوطلبین باید استفاده از شبکه های مجازی را در زمان کنکور به حداقل ممکن برسانند؛ چون باعث حواس پرتی و هدر رفتن وقت و روزشان خواهد شد. برای کاهش استرس و حواس پرتی حتما به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. هرچند روز یکبار و یا اوقات بیکاری، شبکه های اجتماعی را بررسی کنید.
 2. همه نوتیفکیشن های موبایل خود را غیرفعال کنید.
 3. زمان مطالعه سعی کنید تا تلفن همراه تان دور از شما باشد.

استفاده از تکنیک های مدیریت زمان

احتمالا اسم تکنیک های مدیریت زمان به گوشتان خورده است. با توجه به تحقیقات صورت گرفته، دانش آموزانی که از این تکنیک استفاده می‌کنند استرس کمتری را برای این آزمون دارند. به بیان ساده تر افراد با مدیریت زمان می‌آموزند که علاوه بر زمان کافی برای مطالعه دروس، باید زمان کافی برای استراحت و خواب نیز داشته باشند. اگر شما هنوز مفهوم مدیریت زمان را نیاموخته اید‌ و با روش های اصولی آن آشنا نیستید، با مراجعه به سایت استاد بنایی می توانید بهترین خدمات و مشاوره ها را در این باره دریافت کنید. برای مدریت زمان به این نکات توجه کامل داشته باشید:

 1. هر ۴۰ تا ۵۰ دقیقه مطالعه، استراحت داشته باشید تا بهتر مطالب را بیاموزید و ذهنتان خسته نشود.
 2. برای هر کدام از دروس، زمان مشخصی را تعیین کنید برای مثال: من امروز ۶۰ دقیقه ادبیات خواهم خواند.

حل تست کنکورهای پیشین به کنترل استرس کنکور کمک می‌کند

درصورتی که شما با امتحان هر کدام از روش های گفته شده تا اینجا، استرس دوران کنکورتان کاهش نیافت، این گزینه می تواند یک راه حل عالی برای شما باشد. یکی از بهترین کارهایی که هر داوطلب کنکوری می‌تواند انجام دهد، حل تست های کنکوری است که باعث ایجاد یک ذهنیت عالی نسبت سوال های کنکور خواهد شد و از استرس افراد خواهد کاست و از طرفی با آمادگی بیشتری با سوالات کنکور مواجه خواهد شد.

برای کاهش استرس کنکور جمع بندی کنکور را در اولویت بذارید

از جمله کارهای موثر و مهم که به کنکوری ها کمک فراوانی می‌کند، جمع بندی کنکور است. دانش‌آموزان باید یک ماه مانده به کنکور، تمامی نکات و خلاصه برداری های مهم خود را مرور و جمع بندی کنند تا از نقاط مثبت و منفی خود مطلع شوند و زودتر به برطرف کردن آن ها اقدام کنند تا بر استرس دوران کنکور غلبه کنند.

آزمون آزمایشی

از جمله کارهای مهم برای کمتر کردن استرس کنکور، شرکت در آزمون های آزمایشی شبیه کنکور است. این آزمون ها باعث می‌شود که دانش آموزان شرایطی همانند روز کنکور را تجربه کنند و از میزان استرسی که آن روز دارند بکاهند و برای این آزمون آمادگی بیشتری داشته باشند.

کنترل استرس کنکور

راه های کنترل استرس شب قبل و روز کنکور

زمانی که شما تمامی موارد مربوط به کاهش استرس دوران کنکور را یاد گرفته باشید و این راهکارها را امتحان کرده باشید، شب کنکور از استرس کمتری برخوردار هستید و مطمئنن موفق خواهید شد، اما برای به حداقل رساندن استرس شب قبل کنکور حتما به موارد زیر توجه کامل داشته باشید:

 • به هیچ عنوان درس جدید نخوانید و هیچ تستی را حل نکنید.
 • وسایل مورد نیاز برای روز کنکور  آماده آماده کنید‌.
 • حتما صبحانه عالی و سبکی میل کنید تا انرژی کافی داشته باشید.
 • درصورتی که استرس دارید، نفس عمیق بکشید و تمرکز کنید.
 • صورت سوال را به خوبی و با دقت بخوانید.
 • دور کلمات مهم و کلیدی هر سوال خط بکشید.
 • به مدت زمان هر درس توجه داشته باشید.
 • سعی کنید سوالاتی که جواب آن هارا می دانید در ابتدا حل کنید.
راه های کاهش استرس کنکور

سوالات متداول دانش آموزان درباره استرس دوران کنکور

مهم ترین نکته برای کنترل استرس کنکور چیست؟

تمامی نکات گفته شده در این مطلب برای کاهش استرس دوران کنکور حائز اهمیت هستند، اما مهم ترین مورد برنامه ریزی صحیح کنکور و جمع بندی دروس است که می‌تواند تاثیر به سزایی در این مورد داشته باشد.

برای برنامه ریزی و مدیریت زمان نیاز به کمک دارم!

بدون هیچ نگرانی همین الان از طریق تماس با شماره 02144254030 کمکتان می‌کنیم تا با برنامه ریزی درست، زمانت رو مدیریت کنی.

خلاصه و جمع بندی

کنکور سراسری یکی از مهم ترین قسمت های زندگی هر فرد به شمار می‌آید، درنتیجه طبیعی است که داوطلب استرس داشته باشد؛ اما باید توجه داشته باشید که استرس دوران کنکور نباید بیش از حد شود که در کارهای فردی اختلال ایجاد نکند و تا حد ممکن کنترل شود. تیم مشاوره حسین بنایی با تجربه فراوانی که در زمینه کنکور دارد، می‌تواند داوطلبین را در تمامی این مسیر همراهی کند تا به بهترین نحو ممکن این ماراتون دشوار را طی کنند و به موفقیتی که حق آن هاست دست یابند. برای مطالعه مطالب کنکوری دیگر و سایر مشاوره ها می‌توانید به سایت ما مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید