4 تا از بهترین روش‌های مطالعه به سبک رتبه برترها

4 تا از بهترین روش‌های مطالعه به سبک رتبه برترها
در این پست می‌خوانید:
3/5 - (2 امتیاز)

موفقیت در هر مقطع تحصیلی به عوامل مختلفی بستگی دارد. استفاده از منابع صحیح برای مطالعه، بهره‌گیری از بهترین روش‌های مطالعه و یادگیری، رفع موانع تمرکز و… همگی از جمله فاکتورهای پیشرفت به شماره می‌آیند. در این مقاله از وبلاگ سایت حسین بنایی سعی داریم تا شما را با 4 متد اصلی روش مطالعه به سبک مهندس بنائی آشنا سازیم. مشاوری که آوازه نفرات برتر کنکورش در یک دهه اخیر به گوش بسیاری از دانش‌آموزان رسیده است.

بهترین روش های مطالعه

استفاده از بهترین روش‌های مطالعه با کمک نرم‌افزارهای آموزشی

عصر تکنولوژی این امکان را به همه می‌دهد تا بتوانند از آن به‌عنوان نردبانی برای پیشرفت استفاده کنند. خوشبختانه به مدد پیشرفت تکنولوژی، امروزه نرم‌افزارها و اپ‌های مختلفی برای مطالعه‌کردن وجود دارد. در این نرم‌افزارها شما می‌توانید کتابخانه شخصی خود را بسازید و به‌صورت گروهی به مطالعه بپردازید و در نهایت پیشرفت مطالعاتی خود را مشاهده کنید. شما حتی می‌توانید نرم‌افزار را به‌گونه‌ای تنظیم کنید تا زمان مطالعه را به شما یادآوری کند. از جمله این نرم‌افزارها و اپ‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نرم افزار محیط مطالعه


مای استادی لایف – My Study Life

یکی از بهترین روش‌های مطالعه کمک‌گرفتن از نرم‌افزار my study life برای برنامه‌ریزی‌های روزانه، ماهانه و حتی چرخشی است. کارکردن با این نرم‌افزار بسیار آسان بوده و شما می‌توانید برای یادآوری کارهای روزانه خود از آن استفاده نمایید.

ایورنوت – Evernote

این نرم‌افزار جز بهترین روش‌های مطالعه برای دانش‌آموزان و دانشجویان محسوب می‌شود. در حقیقت این پلتفرم مانند دفترچه یادداشت الکترونیکی است که شما می‌توانید تمامی جزوات خود را در آن قرار دهید و هر زمان که به آن‌ها نیاز داشتید، آن‌ها را فراخوانی کنید. این نرم‌افزار مانع از گم‌شدن جزوات و بی‌نظم شدن آن‌ها می‌شود.

کویزلت – Quizlet

Quizlet یک وب‌سایت و اپلیکیشن جهت ساخت فلش کارت، مسابقه و بازی‌های مطالعاتی است. این وب‌سایت یکی از پلتفرم‌های محبوب و جز بهترین روش‌های مطالعه در میان دانش‌آموزان بوده و شما می‌توانید زمانی که در حال استراحت نیز هستید، از بخش بازی آن به یادگیری دروس بپردازید.

سیمپل ماید – SimpleMind

سمپل مایند یک وب‌سایت عالی برای دانش‌آموزانی است که عادت دارند دسته‌بندی یا رابطه میان مسائل مختلف را با روش نمودار درختی یاد بگیرند. در این وب‌سایت شما می‌توانید جزوات مختلف (اعم از تصویری، متنی و صوتی) را به یکدیگر متصل کرده تا هم‌زمان ببینید که منابع درسی شما چه هستند و چه زمانی باید از آن‌ها استفاده نمایید. نرم‌افزار SimpleMind یکی از بهترین روش‌های مطالعه محسوب می‌شود.

دستیابی به بیشترین بازدهی و بهترین روش‌های مطالعه با طراحی مکان درس‌خواندن

شاید بتوان گفت محیطی که در آن مطالعه می‌کنید، به‌اندازة مباحثی که باید آن‌ها را مطالعه کنید مهم است. دلیل این امر نیز تأثیری است که ما از محیط اطراف خود می‌گیریم. احتمالاً برای شما هم پیش‌آمده باشد که در حین مطالعه مدام حواستان به محیط اطراف پرت شود و یا احساس خواب‌آلودگی کنید. این معضلات مخصوصاً زمانی که ما می‌خواهیم ساعات طولانی به مطالعه بپردازیم، مشکلات بیشتری ایجاد می‌کنند.

برای رفع این مشکل، یکی از بهترین روش‌های مطالعه برای زمان‌های طولانی این است که محیط اطراف خود را برای این کار آماده سازیم. این بدان معناست که باید تمامی وسایلی که باعث اختلال در تمرکز ما می‌شوند را از خود دور کرده و تا پایان مطالعه به سراغ آن‌ها نرویم.

تلفن‌های همراه معضلی برای تمرکز

اولین وسیله‌ای که امروزه به‌عنوان معضلی برای تمرکزکردن شناخته می‌شود، گوشی‌های همراه هستند. این وسایل می‌توانند تا ساعت‌ها وقت شما را تلف‌کرده و حتی پس از آن نیز ذهن شما را درگیر خود کنند. علاوه بر این، نوتیفیکیشن‌های گاه و بی‌گاهی که برای شما ارسال می‌شود، به‌عنوان یک عامل مختل‌کننده تمرکز شناخته می‌شود.

چیدمان محیط و تأثیر آن بر مطالعه

دومین راه برای دستیابی به بهترین روش‌های مطالعه این است که محیط خود را تا جای امکان ساده و بدون هرگونه عکس و پوستری انتخاب نمایید.

تاثیر محیز بر افزایش کیفیت مطالعه

نور محیط

نور به‌عنوان یک عامل اساسی در مطالعه شناخته می‌شود. همان‌طور که می‌دانید بهترین نور برای مطالعه همان نور طبیعی است؛ بنابراین تا جای ممکن در محیطی قرار بگیرید که دارای پنجره باشد. در غیر این صورت می‌توانید از ترکیب لامپ‌های زرد و سفید استفاده نمایید. توجه داشته باشد، درصورتی‌که نور محیط کم باشد، شما احساس خواب‌آلودگی خواهید کرد. در حقیقت نور کافی نیز یک فاکتور مهم در مطالعه محسوب می‌شود.

نحوه نشستن برای مطالعه

نحوه قرارگیری شما بر روی صندلی به‌اندازه‌ای مهم است که محیط اطراف شما اهمیت دارد. اگر شما به‌صورت خمیده و یا حالت استراحت بر روی صندلی قرار گیرید، نه‌تنها به مهره‌های کمر خود آسیب وارد می‌کنید، بلکه احساس خواب‌آلودگی در شما القا می‌شود؛ بنابراین سعی کنید به‌جای صندلی‌های راحتی و چرخان، از صندلی‌های چوبی و ثابت استفاده کنید.

چگونه از روش های جدید مطالعه آگاه شویم؟

علاوه بر موارد ذکر شده، نکات های دیگری نیز وجود دارد که نفرات برتر کنکور و حتی دانشجویان و استادان نیز از آن بهره می‌برند. بهترین روش‌های مطالعه به‌صورت تخصصی‌تر آموزش داده می‌شوند. در حقیقت این روش‌ها باتوجه‌به نیاز شما به ساعات مطالعه می‌تواند متغیر باشد. براین‌اساس روش هر فرد می‌تواند با فرد دیگر متفاوت بوده و هر دانش‌آموزی باید با مشاور خود در این زمینه صحبت کند.

از آن جایی که استاد حسین بنائی توانسته است در این یک دهه بیش از هر مشاور دیگری در زمینه کنکور موفق باشد، ما شماره‌های دفتر مشاوره ایشان (02144431313 و 09121975090) را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا شما نیز بتوانید به موقع در جشنواره های تخفیف بسته های آموزشی و مشاوره ایشان شرکت کنید.

 روش های جدید مطالعه چیست؟

بهترین روش‌های مطالعه بر اساس روش‌های رایج در جهان

روش‌های مختلفی در جهان جهت افزایش بازدهی در مطالعه مورداستفاده قرار می‌گیرند. از جمله بهترین روش‌های مطالعه می‌توان به SQ3R، PQ4R، LWF، روش هفت‌تیر و روش مطالعه گروهی اشاره کرد. هر کدام از این روش‌ها دارای مراحل مختلفی هستند که مفصلاً در مقالات دیگر در مورد آن‌ها صحبت شده است.

روش SQ3R

روش SQ3R دارای 5 مرحله بوده که در نهایت منجر به یادگیری عمیق می‌گردد. مهندس بنائی معمولا این روش را به دانش‌آموزان سال دهم دبیرستان توصیه می‌کنند. زیرا این دانش‌آموزان باید دارای پایه قوی علمی برای دو سال آینده باشند. 5 مرحله این روش شامل:

 • پیش مطالعه
 • سؤال‌کردن
 • مطالعه دقیق
 • یادآوری
 • مرور
بهترین روش‌های مطالعه بر اساس روش‌های رایج در جهان

روش PQ4R

روش PQ4R دارای یادگیری دارای 6 مرحله می‌باشد که مانند روش SQ3R برای یادگیری عمیق و تثبیت در حافظه بلند مدت از آن استفاده می‌شود. مراحل مختلف این روش عبارت اند از:

 • پیش خوانی
 • سؤال‌کردن
 • مرحله خواندن
 • مرحله تفکر
 • مرورکردن
 • دقیق خوانی

اطلاع و نحوه استفاده از بهترین روش‌های مطالعه را می‌توانید از طریق مشاوران ما در گروه مهندس بنائی (09121965703 و 02144254030) جویا شوید.

بهترین روش‌های مطالعه برای درس‌هایی با نکات بسیار زیاد

دروس مختلف نیاز به روش‌های مطالعه گوناگون دارند. مثلاً روش مطالعه زیست‌شناسی با ریاضی و شیمی متفاوت است. به همین دلیل باید برای هر درس از بهترین روش مطالعه استفاده کنید تا بیشترین بازدهی را داشته باشید.

استفاده از فلش کارت یکی از بهترین روش‌های مطالعه برای یادگیری زبان‌های مختلف

یکی از بهترین وسایل برای یادگیری درس‌های مختلف، استفاده از فلش کارت‌ها می‌باشد. شما می‌توانید لغات زبان‌های مختلف را بر روی فلش کارت نوشته و در فواصل زمانی لازم آن‌ها را مرور کنید. علاوه بر این، ساختن فلش کارت‌ها توسط خودتان می‌تواند قابلیت‌های ویژه‌ای به آن‌ها دهد که در فلش کارت‌های آماده وجود ندارد. مثلاً شما می‌توانید در فلش کارت‌ها از تصاویر، تعاریف، متضادها، مترادف‌ها و حتی گروه کلماتی نیز استفاده نمایید.

استفاده از نمودارها و جداول

از جمله بهترین روش‌های مطالعه مخصوصاً برای یادگیری دروسی که نکات بسیاری دارند (مانند زیست‌شناسی) این است که شما مطالب را به‌صورت دسته‌بندی شده در قالب نمودار و جدول تهیه کنید. دسته‌بندی اطلاعات در جدول برای مباحثی بسیار کاربردی است که قابل‌قیاس با یکدیگر باشند. در این صورت شما می‌توانید در مدت بسیار کوتاهی تفاوت‌ها و شباهت‌های آن پارامترها را یاد بگیرید.

بهترین روش های مطالعه با استاد بنائی

نمودارها نیز انواعی دارند که از آن‌ها می‌توان برای یادگیری مباحث مختلف استفاده نمود. مثلاً می‌توان از نمودار پله‌ای برای صرف افعال عربی و از نمودار درختی برای یادگیری زمین‌شناسی و زیست‌شناسی استفاده نمود.

خلاصه و جمع بندی

در مقاله ای که خواندیم از 4 روش رایج برای مطالعه صحبت کردیم و از اینکه چطور می‌تونیم از اونا استفاده کنیم. چند تا نرم افزار و سایت مفید هم معرفی کردیم که امیدوارم به کارتون بیاد. با این حال هر جای سوالی داشتید هم من و هم مشاوران گروه در خدمتتون هستند. فقط کافیه با ما تماس بگیرید تا بهترین ها رو در اختیارتون قرار بدیم.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید