اهمیت تغذیه دوران کنکور و امتحانات + 12 عادت

اهمیت تغذیه دوران کنکور و امتحانات + 12 عادت
در این پست می‌خوانید:
5/5 - (1 امتیاز)

تغذیه دوران کنکور یکی از مهم‌ترین عواملی است که بر روی برنامه ریزی کنکور تاثیر دارد و باعث می‌شود که احساس بهتر و یا بدتری هنگام مطالعه داشته باشید. تغذیه یکی از فاکتور های اصلی بوده و می‌تواند بر روی خواب‌آلودگی، تقویت حافظه، میزان انرژی و… داوطلبین کنکور تاثیر فوق‌العاده ای داشته باشد. اما سوال اینجاست که بهترین برنامه غذایی در دوران کنکور چیست؟

شاید این پرسش برای خیلی از افراد کنکوری، کم اهمیت و یا بی‌اهمیت جلوه دهد و برای آن‌ها در آخرین اولویت‌ها قرار گرفته باشد؛ اما نکته مهمی که وجود دارد این است که باتوجه به مطالعاتی که در رابطه‌ با تاثیر تغذیه بر روی میزان کیفیت و سبک زندگی دانش‌آموزان انجام گرفته، متوجه شدند که تغذیه تاثیر بسیار چشمگیری بر روی یادگیری، بازدهی ودر نتیجه موفقیت دارد. در این مطلب از سایت استاد مشاور کنکور حسین بنائی قصد داریم که شما را با تاثیر تغذیه دوران کنکور و بهترین تغذیه برای این دوران آشنا کنیم پس، تا انتهای این مطلب همراه با ما باشید.

تاثیر تغذیه دوران کنکور بر روی موفقیت شما

هنگامی که شما در حال مطالعه هستید، مطمئنا بیشتر از لحظات دیگر احساس گرسنگی می‌کنید؛ درواقع تغذیه هنگام مطالعه، تاثیر مستقیمی بر روی میزان یادگیری شما دارد. اما ممکن است سوال پیش بیاید که چرا تا این حد تغذیه در این دوران مهم است؟ بیاید با همدیگر عملکرد مغز را بررسی کنیم. مطالعه کردن و یا درس خواندن برای کنکور یک فعالیت انرژی بر است درنتیجه هنگامی که شما درس می‌خوانید بیشتر از قبل گرسنه می‌شوید.

شاید در اطرافیان و یا خودتان دیده باشید که افراد پس کنکور دچار چاقی می‌شوند اما علت چیست؟ مغز برای فعالیت بیشتر و بهتر، نیازمند یکسری از مواد است که شامل مواد معدنی، ویتامین‌ها، آب و … می‌باشد. اگر بخواهیم به صورت دقیق‌تری این موضوع را گسترش دهیم، مغز به موادی مانند: گلوکز، فسفر، مواد معدنی، آب، چربی نیازمند است.

درواقع عمده مغز شما از چربی تشکیل شده است؛ البته به میزان زیادی گلوکز و فسفر نیز نیازمند می‌باشد؛ برای دست‌یابی به این مواد، باید یک رژیم غذایی مناسب برای مغز در نظر بگیریم تا بتوانیم بهترین نتیجه مطلوب دست یابیم.

تاثیر تغذیه دوران کنکور

قدم اول در تغذیه خوب: سبک زندگی خود را مدیریت کنید

اصلی‌ترین و مهم‌ترین قدم قبل از هرکار دیگری، مدیریت سبک زندگی است درواقع شما باید بجای اینکه به دنبال این باشید که چه چیزهایی باید بخورید و چه چیزهایی نباید بخورید؛ باید بتوانید سبک زندگیتان را مدیریت کنید.

در قسمت قبلی گفته شد که بسیاری از داوطلبین کنکور، دچار چاقی و اضافه وزن می‌شوند، اما پرسش اینجاست که دلیل چاقی این افراد چیست و چه ارتباطی با مدیریت سبک زندگی دارد؟ در ادامه پاسخ این سوال را به سه روش خواهیم داد:

کلیشه‌های گوناگون تغذیه کنکوری

یکی از کلیشه‌های آشنا در این زمان، جمله “غذای مغز گلوکز است” می‌باشد؛ درواقع دلیل اصلی چاقی داوطلبین به این موضوع مربوط می‌شود. بسیاری از دانش‌آموزان برای بهبود کارایی مغز، مصرف قندهای ساده را بیشتر می‌کنند؛ اما این کار بسیار اشتباه است؛ زیرا افزایش بی رویه میزان مصرف قند افزایش یابد، بی‌تاثیر است چون مغز تنها میزان اندکی از آن را مصرف می‌کند و باقی‌مانده آن به چربی و اضافه وزن تبدیل می‌شود.

سبک زندگی خود را مدیریت کنید

فشار و سازوکارهای مقابله‌ای ذهن

از کارهای دیگر ذهن ما در برابر فشارهای وارده، فرار است. زمانی که ذهن از این سازوکار استفاده می‌کند و برای اینکار به دنبال مصرف غذا می‌رود، درواقع می‌خواهد که از زیر بار فشار فرار کند. البته می‌دانیم که درس خواندن یک امر انرژی بر است، ولی مغز انسان از این موضوع سو استفاده می‌کند. زمانی این سازوکار اجرایی می‌شود که استرس دوران کنکور شما بیش‌از حد شود؛ درنتيجه شما دچار این موضوع می‌شوید، پس سعی کنید که از این موضوع بشدت جلوگیری کنید.

ناتوانی در مدیریت سبک زندگی

زمانی که شما بتوانید سبک زندگیتان را مدیریت کنید، می‌توانید دو موضوع قبلی را نیز پوششش دهید. درنتیجه می‌توانید یک کارکرد عالی از ذهنتان را انتظار داشته باشید.

قدم دوم: جدی گرفتن نبایدهای تغذیه دوران کنکور

پس ازاینکه توانستید سبک زندگی خود را مدیریت کنید، نوبت به نبایدهای تغذیه دوران کنکور می‌رسد. شما می‌توانید با انجام دادن چند کار ساده و جلوگیری از خوردن مواد خوراکی که ممکن است فعالیت شما را مختل کند، به موفقیت دست یابید؛ در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد:

در ساعت مشخص غذا بخورید

زمانی که شما برای کنکور آماده می‌شوید، باید برای تمامی کارهایتان برنامه ریزی مشخصی داشته باشید؛ درواقع یک روتین منظم باید وجود داشته باشد که غذا خوردن نیز در این روتین قرار بگیرد. اگر شما وعده‌های غذایی خود را به صورت نامنظم بخورید، تمامی روتین‌های بعدی نیز بهم خواهد خورد.

از پرخوری کردن پرهیز کنید!!

پرخوری یکی از مشکلات مهمی است که اختلالات متعددی مانند، اختلال گوارشی، چاقی و از همه مهم‌تر خواب‌آلودگی را برای شما ایجاد خواهد کرد! تنظیم خواب دوران کنکور یکی از مهم‌ترین مسائل این دوران می‌باشد. سعی کنید برای جلوگیری از این امور، وعده‌های غذایی کم حجم‌تری بخورید؛ درواقع شما با این کار از خواب‌آلودگی و مشکلات پس از آن جلوگیری می‌کنید.

ممنوعیت های برنامه غذایی در دوران کنکور

حذف وعده‌های غذایی ممنوع!!

هیچ وقت هیچ کدام از وعده‌های غذایی اصلی را حذف نکنید! هروقت شما هرکدام از این وعده‌ها را حذف کنید به میزان زیادی از عملکردتان کاسته خواهد شد. ذهن انسان عاشق روتین است، تغذیه مناسب و در زمان‌های معین را برای ذهنتان به یک روتین تبدیل کنید.

وعده‌های غذایی خود را افزایش دهید و تغذیه دوران کنکور را کنترل کنید.

شاید بنظر برسد که این موضوع برخلاف سایر موضوع قبلی است، اما این موضوع بیان می‌کند که شما با تعداد وعده بیشتر و حجم وعده‌های کمتر باید میزان انرژی موردنیاز بدن خود را تامین کنید. دقت کنید که نباید به هیچ عنوان از مواد غذایی ناسالم، برای جبران حجم غذایی مورد نیاز استفاده کنید. سعی کنید که در برنامه روتین خود پنج یا شش وعده‌های سالم و کم حجم قرار دهید تا بتوانید نیازهای مغز خود برای فعالیت برطرف کنید.

کارهای دیگر حین غذا خوردن ممنوع!!

زمانی که برای غذا خوردن اختصاص داده‌اید فقط باید صرف غذا خوردن شود و نباید حین آن به گوشی، کتاب، جزوه و… نگاه کنید. این نکته را برای زمان استراحت کردن نیز باید در نظر بگیرید؛ درواقع معنی درست روتین روزانه، تمرکز کامل برروی یک کار است.

صبحانه عضو جدایی ناپذیر از برنامه باشد…

یکی از وعده‌های غذایی مهم که نباید به هیچ عنوان حذف یا کم شود، وعده صبحانه است. اگر شما جزو دسته افرادی هستید که به خوردن صبحانه عادت ندارید، حتما سعی کنید در این دوران به این عادت دست پیدا کنید. صبحانه مهم‌ترین وعده برای داوطلبان کنکور به حساب می‌آید پس حتما به آن دقت لازم شود.

صبحانه عضو جدایی ناپذیر برای پشت کنکوری هاست

عجله کردن هنگام غذا خوردن ممنوع!!

هرکاری که با عجله انجام شود، باعث ایجاد اضطراب و استرس دوران کنکور می‌شود، از طرفی این دوران به اندازه کافی برای افراد استرس آور می‌باشد؛ پس حتما از عجله کردن دوری کنید. سعی کنید از تمام زمانی که به غذا خوردن اختصاص می‌دهید لذت کافی را ببرید.

پرهیز از خوردن قند و شیرینی زیاد

مصرف قند و شیرینی زیاد باعث بروز عوارض زیادی هم می‌شود. از جمله این عوارض می‌توان به سیری کاذب و اضافه وزن اشاره کنیم. نکته مهمی که در رابطه با مصرف زیاد از حد این ماده وجود دارد این است که، مصرف زیاد، باعث احساس خستگی زود هنگام در بدن شما خواهد شد.

از طرفی مصرف مداوم این ماده برای مغز ایجاد اعتیاد می‌کند؛ به طوری که مغز شما دائم میل به خوردن مواد قندی و شیرینی دارد. برای برطرف کردن میزان مورد نیاز بدن به قند، باید از قندهای پیچیده به جای قندهای ساده استفاده کنید تا از سیری کاذب و بقیه مشکلات جلوگیری شود.

مصرف خوراکی حین مطالعه یک عادت اشتباه

اگر جزو دسته افرادی هستید که حین مطالعه، عادت به خوردن خوراکی دارید، در اولین فرصت این عادت را ترک کنید؛ زیرا این کار جزو بدترین عادت‌های تغذیه محسوب می‌شود.

گام سوم: بهترین خوراکی و مواد غذایی برای کنکوری ها کدامند؟

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید برای کنترل تغذیه دوران کنکوری انجام دهیم، ایجاد تنوع غذایی زیاد است. داوطلبین به دلیل استرس و کمبود وقتی که دارند، نسبت به تنوع غذایی بی توجهی می‌کنند؛ در نتیجه والدین و اطرافیان باید توجه کافی به تغذیه این دانش آموزان داشته باشند. در ادامه برخی از مواد غذایی و خوراکی هایی که باعث بهبود عملکرد مغز شما خواهد شد را اورده‌ایم که عبارتند از:

تنقلات، عضو جدا نشدنی از تغذیه دوران کنکور

 • شکلات تلخ: یکی از خوراکی‌های مفید برای کنکوری‌ها، شکلات تلخ ۷۵ درصد است که دارای مقدار فراوانی، آهن، فلاونول، منیزیم می‌باشد. این خوراکی باعث بهبود گردش خون قلبی، تقویت حافظه شما خواهد شد. از طرفی به دلیل داشتن کافئین و فئوبرومین به طور همزمان، تاثیر بیشتری نسبت به قهوه دارد.
 • انواع مغذی‌ها: مواد مغذی به دلیل داشتن فسفر، کلسیم، آهن و… بسیار برای دانش آموزان توصیه می‌شود. شما می‌توانید از این مغزها در تمامی میان وعده‌های خود استفاده کنید.
خوردن تنقلات در دوران کنکور

مواد غذایی

 • برگ‌های سبز تیره: یکی از موادی که درون برگ‌های سبز تیره می‌توان یافت، ویتامین kاست. این ویتامین برای ساخت رابط‌های جدید عصبی بسیار مفید و موثر می‌باشد.
 • بروکلی: این ماده غذایی قابلیت انرژی زایی ندارد، اما تاثیر بسیار فوق‌العاده‌ای در بهبود کارایی و عملکرد مغز شما دارد.
 • ماهی: یکی از بهترین گزینه‌های غذایی برای کنکوری‌ها، خوردن ماهی است. این ماده غذایی به دلیل داشتن مواد معدنی و پروتئین دارای اهیمت بسیار زیادی است.
 • ماست: یکی از دلایلی که بعضی از دانش‌آموزان ماست را از وعده‌های غذایی حذف می‌کنند، خواب‌آور بودن آن است اما، به دلیل فواید فراوانی مانند: کمک به گوارش، بهبود عملکردهای سیناپس‌های مغزی و… که دارد بسیار به مصرف آن توصیه می‌شود.
 • تخم مرغ: شما با خوردن تخم مرغ به هیچ عنوان کلسترول نمی‌گیرید، پس حتما از این ماده غذایی استفاده کنید. تخم مرغ برای کنکوری‌ها بسیار ماده با ارزشی است؛ زیرا دارای ویتامین b12 است که تنها در گوشت حیوانات می‌باشد. پس از خوردن آن غافل نشوید.

میوه جات در لیست تغذیه های مفید دوران کنکور

 • سیب: اگر دارای استرس فراوانی هستید، خوردن سیب بهترین گزینه می‌باشد. یکی از مطالعاتی که بر روی دانش آموزان انجام شد در رابطه با دانس آموزانی بود که در وعده ظهر سیب مصرف می‌کردند و نسبت به سایر دانش‌آموزان عملکرد و نمره بهتری داشتند؛ پس از خوردن این میوه غافل نشوید.
 • انبه: بهترین گزینه برای تامین قند و چربی مورد نیاز مغزشما، انبه است.
 • موز: شما می‌توانید با مصرف موز، میزان پتاسیم و قند موردنیاز بدنتان را تامین کنید.
 • انگور: این میوه دارای میزان زیادی آنتی اکسیدان و سایر مواد مهم است که برای عملکرد عالی حافظه بسیار موثر است.
 • پرتقال: یکی از میوه‌های عالی که می‌توان در وعده صبحانه قرار داد، پرتقال است. این میوه دارای تاثیر بسیار شگفت انگیزی است که با خوردن آن متوجه خواهید شد.
میوه را دربالای لیست تغذیه های مفید دوران کنکور قرار دهید

نوشیدنی‌ها

 • دمنوش: یکی از مواردی که جایگزین عالی برای قهوه و چای می‌باشد، دمنوش است‌.  دمنوش‌های مختلف اثرات مختلفی دارند مثلا: دمنوش نعنا باعث تقویت حافظه شما می‌شود، مریم گلی باعث کاهش استرس شما خواهد شد و از طرفی باعث بهبود عملکرد نیم کره ‌های مغز شما می‌شود.
 • آب: یکی از بهترین و مهم‌ترین نوشیدنی‌هایی که می‌توان به میزان بسیار زیادی از آن مصرف کنید، آب است. با مصرف آب هنگام درس خواندن مغز خود را هیدراته می‌کنید. از جمله عوارض کم آبی می‌توان به  سردرد، حساسیت به نور و صدا، کند شدن واکنش‌ها و … می‌باشد.

سوالات متداول کاربران پیرامون تغذیه دوران کنکور

در این بخش قصد داریم به برخی از سوالات رایج دانش آموزان کنکوری در رابطه با تغذیه دوران کنکور پاسخ دهیم:

چرا تغذیه دوران کنکور از اهمیت زیادی برخوردار است؟

هنگام درس خواندن مغز شما انرژی مصرف می‌کند، برای جبران این انرژی و بهبود عملکرد درسی، نیازمند تغذیه مناسب هستید.

آیا حذف وعده های غذایی کار صحیحی است؟

خیر، زیرا درصورت حذف هرکدام از وعده‌های غذایی، میزان زیادی از عملکرد شما کاسته خواهد شد.

افزایش تعداد وعده غذایی صحیح است؟

بله، شما می‌توانید تعداد وعده‌های غذایی خود را افزایش و حجم وعده‌ها را کاهش دهید؛ این کار باعث افزایش عملکرد شما می‌شود.

آیا شکلات تلخ منبع مناسبی برای تغذیه در این دوران است؟

بله، شکلات ۷۵ درصد به دلیل داشتن مواد مهم باعث بهبود عملکرد مغز، افزایش جریان خون و کاهش خواب آلودگی شما خواهد شد.

سخن پایانی و جمع بندی

تغذیه دوران کنکور از جمله موارد مهم و حساس در این دوره به شمار می‌آید که برخی از افراد  به اشتباه گمان می‌کنند این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار نیست؛ درصورتیکه این یک باور غلط است. ذهن شما هنگام مطالعه انرژی مصرف می‌کند در نتیجه نیاز به یک منبع تغذیه خوب دارد تا بتواند این انرژی از دست رفته را جایگزین کند.

یکی از کارها وظایف مهم دانش آموزان کنکوری در این زمان، ایجاد یک روتین غذایی برنامه ریزی شده می‌باشد تا در این دوران از آن استفاده کنند. اگر تا کنون موفق به تنظیم یک برنامه ریزی کنکوری موفق و همچنین در کنار آن یک روتین غذایی سالم و منظم برای سال کنکور نشده‌اید، می‌توانید از مشاوران و برنامه ریزان سایت ما که دارای تجربه فوق‌العاده‌ای هستند کمک بگیرید و به یک روتین عالی مختص به خود دست‌یابید.

ممنونم که تا اینجا همراه ما بودید، امیدواریم که به یک دیدگاه درست درمورد تغذیه دوران کنکور رسیده باشید. اگر نظر، سوال و یا ابهامی درباره این موضوع دارید، خوشحال می‌شویم که در بخش کامنت با ما درمیان بگذارید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید