چه درصدی از هوش و استعداد معلمی برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان لازم است؟

چه درصدی از هوش و استعداد معلمی برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان لازم است؟
در این پست می‌خوانید:
4/5 - (5 امتیاز)

علاوه بر تقدس رشته معلمی، داشتن بازار کار خوب و محیط علمی سالم در کنار تدریس به آینده‌سازان این کشور، باعث شده است که در این چند ساله علاقه‌مندان بسیاری به رشته معلمی و دبیری جذب شوند. از این رو آموزش‌وپرورش به وزارت علوم پیشنهاد یک سری منابع مجزا در راستای اهداف این سازمان را داده است. با توجه به این درخواست آموزش‌وپرورش، متقاضیان قبولی در رشته‌های دبیری باید علاوه بر دروس کنکور، سه درس مجزای دیگر از جمله هوش و استعداد معلمی را نیز خوانده تا بتوانند در این آزمون شرکت کنند.

داوطلبان بعد از کسب حدنصاب نمره، درخواست خود را مبنی بر شرکت در مصاحبه، به دانشگاه مقصد ارسال کرده و بعد از آن در یک نوبت تعیین شده داوطلبان باید جهت مصاحبه حضوری به دانشگاه مورد نظر مراجعه نمایند. در این مقاله با ما همراه شوید تا شما را از جزئیات قبولی در دانشگاه فرهنگیان با کمک درس هوش و استعداد معلمی آشنا سازیم.

در سال‌های گذشته دانش‌آموزان و داوطلبان تنها با شرکت در کنکور سراسری می‌توانستند قبولی در دانشگاه فرهنگیان را نیز متصور شوند. آن‌ها انتخاب رشته دانشگاه‌های فرهنگیان را نیز در کنار سایر انتخاب رشته‌ها تعیین کرده و بعد از قبولی به ادامه تحصیل می‌پرداختند. اما از کنکور سال 1403 به بعد، قرار است که کنکور دانشگاه فرهنگیان در یک روز مجزا و با دفترچه ای مجزا برگذار گردد. در حقیقت برای قبولی در این دانشگاه، داوطلبان باید علاوه بر دروس اختصاصی هر رشته (رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان) به سوالات دفترچه سوم که شامل هوش و استعداد معلمی نیز می‌باشد، پاسخ دهند.

هوش و استعداد معلمی کنکور فرهنگیان

در حقیقت تمامی دانش‌آموزان علاوه بر دروس تخصصی و عمومی خود، باید سه منبع درسی دیگر به نام‌های هوش و استعداد معلمی، تعلیم‌وتربیت اسلامی و فرهنگ و تمدن اسلامی را نیز مطالعه کنند. این سه درس در قالب یک دفترچه دوم در روز کنکور به داوطلبان داده می‌شود.

منابع هوش و استعداد معلمی با ضریب 3 در کنکور اعمال می‌شود. این درس با هدف سنجش توانایی های ذهنی دانش‌آموزان مانند قدرت تکلم، توانایی درک، تحلیل، استدلال و استنتاج مباحث علمی مطرح می‌شود. سوالات این منبع آزمونی از جنس درک و مفهوم متن، استدلال پایه گزاره های منطقی، طبقه بندی و تحلیل متغیر ها و انجام مقایسه های کمی حل مسائل عددی می‌باشند.

به همین دلیل با توجه به مواد آزمونی این منبع، هدف سنجش توانایی های ذهنی و طبیعی می‌باشد نه صرفا سنجش اکتسابی دانش‌آموزان. احتمال می‌رود که این دسته از سوالات، شبیه به سوالات هوش و استعدادی باشند که در آزمون های استخدامی مطرح می‌شوند. برای همین توصیه می‌گردد که حتماً سری به سوالات استخدامی آموزش و پرورشی که در چند سال اخیر مطرح شده اند بزنید.

طبق آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان سنجش، اطلاعات ارائه شده در پاسخ‌نامه‌ها تنها 25 درصد در قبولی دانشگاه فرهنگیان موثر است که از این 25 درصد، 15 درصد مربوط به دروس اختصاصی هر رشته و 10 درصد مربوط به دفترچه ویژه آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان است.

منابع هوش و استعداد معلمی راهی برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان

علاوه بر درس هوش و استعداد معلمی، دروس تعلیم و تربیت اسلامی و فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی دارای ضریب 2 هستند. با توجه به اینکه قبولی در دانشگاه فرهنگیان دارای مصاحبه حضوری است و در این مصاحبه سطح دینی داوطلبان سنجیده می‌شود، تسلط بر این منبع کنکور خالی‌ازلطف نیست. خوشبختانه منابع دروس تعلیم و تربیت اسلامی و فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی معرفی شده اند. از این رو توصیه می‌گردد که منابع را تهیه کرده و در کنار دروس اختصاصی خود مطالعه بفرمایید.

با توجه به اینکه علاقه‌مندی به تعلیم و تدریس در چند ساله اخیر بسیار افزایش‌یافته است و همچنین نیاز روزافزون آموزش‌وپرورش به معلم و شرایط خوب استخدامی در این ارگان دولتی وجود دارد، دور از انتظار نیست که رقابت در این آزمون بسیار بالا باشد. به همین دلیل داوطلبان و دانش‌آموزان باید علاوه بر داشتن معدل خوب، رتبه خوبی نیز در کنکور کسب کرده و سپس آمادگی لازم برای مصاحبه حضوری را پیدا کنند. از این رو خالی‌ازلطف نیست که از اهمیت هوش و استعداد معلمی در این مصاحبه صحبت‌هایی به میان بیاید. زیرا که مصاحبه‌گرها دقیقاً در افراد به دنبال همین فاکتورها می‌گردند تا بتوانند بهترین شخص را برای تدریس انتخاب نمایند.

درصد های هوش و استعداد معلمی خود را با تمرین افزایش دهید

بسیاری از دانش‌آموزان تنها با خواندن منابع درسی خود به شرکت در آزمون فرهنگیان می‌پردازند. اما باید متذکر شویم که قبولی در دانشگاه فرهنگیان حتماً مستلزم داشتن درصدهای بالایی از هوش و استعداد معلمی دارد. زیرا که این درس با ضریب 3 در آزمون مطرح می‌شود. از این رو شما باید تمامی تلاش خود را به عمل بگیرید تا بتوانید در 10 درصد مربوط به آزمون فرهنگیان، بالاترین امتیاز را کسب نمایید. علاوه بر این، اگر نمی‌دانید باید این دروس را چگونه بخوانید و یا از چه زمانی شروع به خواندن کنید، به شما توصیه می‌کنم که با مشاور اختصاصی ما به شماره 09121975090 (مهندس حسین بنائی) تماس بگیرید.

با توجه به اطلاعات درج شده در دفترچه منتشر شده از سوی سازمان سنجش، سه عامل اصلی به غیر از داشتن درصدهایی بالایی از هوش و استعداد معلمی در قبولی در دانشگاه فرهنگیان تأثیر دارد. این سه عامل شامل تأثیر سوابق معلمی به میزان 50 درصد، تأثیر آزمون کنکور به میزان 25 درصد و در آخر مصاحبه دانشگاه فرهنگیان به میزان 25 درصد می‌باشد. در نهایت همه چیز درباره دانشگاه فرهنگیان، در قالب مقاله‌ای تحت همین نام در سایت قرار داده شده است که شما را در قبولی در دانشگاه فرهنگیان راهنمایی می‌کند.

هوش و استعداد معلمی را با کمک گروه مشاوران مهندس حسین بنائی تقویت کنید

برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان شما باید دو دفترچه را پاسخ دهید. دفترچه اول شامل دروس اختصاصی شما می‌باشد که بر اساس رشته دبیرستان شما و روز ثبت نامی در کنکور شما در سازمان سنجش پر کرده‌اید و دفترچه دوم مربوط به سه درس اختصاصی از جمله سوالات مربوط به هوش و استعداد معلمی می‌باشد. توجه کنید که پاسخ به بخش هوش و استعداد معلمی بسیار حائز اهمیت است. زیرا که این بخش مستقیماً به توانایی شما برای معلمی اشاره دارد. در حقیقت معلمان به عنوان پرورش‌دهنده‌های نسل آینده باید بتوانند توانایی حل مسائله و ارائه راهبردهای مناسب را داشته باشند. برای همین است که داوطلبانی با درصد هوش بالا احتمال بیشتری برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان را دارند.

به دلیل اهمیت این بخش از آزمون ما به شما توصیه می‌کنیم که نکات مربوط نحوه خواندن و تست زدن سوالات مربوط به هوش و استعداد معلمی را از مشاوران خبره دانشگاه فرهنگیان (02144431313) بپرسید. علاوه بر این شما می‌توانید صفر تا صد مصاحبه فرهنگیان را نیز در مقاله‌ای با همین نام مطالعه بفرمایید. توجه کنید که به دلیل مراجعات بسیار، امکان اشغال بودن خط وجود دارد. برای همین کمی صبور بوده تا بتوانید نتیجه دلخواه خود را کسب کنید.

قبولی در دانشگاه فرهنگیان از جمله اهداف با ارزشی است که این چند ساله دانش‌آموزان و داوطلبان بسیاری را مجذوب خود کرده است. برای همین ما در این مقاله در این مقاله ما به سه منبع علمی برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان و همچنین ضرایب آن اشاره کردیم. همچنین بیان کردیم که درس هوش و استعداد معلمی با داشتن ضریب 3 مهم‌ترین درس در این دفترچه محسوب می‌شود و شما می‌توانید برای دریافت مشاوره با شماره‌هایی که در این مقاله ذکر شده است، تماس بگیرید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید