برنامه ریزی تابستان چه تاثیری دارد؟ دلایل اهمیت + 7 ویژگی برنامه‌ریزی

برنامه ریزی تابستان چه تاثیری دارد؟ دلایل اهمیت + 7 ویژگی برنامه‌ریزی
در این پست می‌خوانید:
5/5 - (1 امتیاز)

برنامه ریزی تابستان نقش بسیار مهمی در موفقیت و پیشرفت دانش‌آموزان دارد. فصل تابستان یکی از فصل‌های مهم و مناسب برای مطالعه مباحث دروس مختلف است. دانش آموزان با داشتن یک برنامه‌ریزی درست و اصولی می‌توانند، مباحث درسی خود را به بهترین شکل ممکن‌ مطالعه و مرور کنند. در برنامه ریزی درسی تابستان باید به موارد مهمی همچون، تنوع دروس، هدف گذاری، تناسب دروس و شخصی سازی توجه شود تا یک نتیجه عالی کسب کنند. در این مقاله از سایت مشاور ارشد کنکور استاد حسین بنائی، قصد داریم که برای شما درباره چگونگی انجام برنامه ریزی تابستان، ویژگی‌ها و اهمیت آن و….. صحبت کنیم؛ پس تا انتهای این محتوا همراه ما باشید.

چرا برنامه ریزی تابستان و درس خواندن در تابستان مهم است؟

بعضی از دانش‌آموزان می‌گویند که ما پس از طی کردن یک سال تحصیلی سخت و طولانی، نیاز به استراحت داریم؛ پس چرا تابستان خود را با درس خواندن خراب کنیم؟ بیایید کمی منطقی با هم صحبت کنیم؛ تابستان بسیار طولانی است، پس اگر ما بخواهیم تمام آن را با استراحت کردن و تفریح بگذارنیم، اصلا درست نیست و ضرر زیادی خواهیم کرد. درواقع درس خواندن در تعطیلات تابستان برای ما محدودیتی ایجاد نمی‌کند؛ یعنی ما می‌توانیم در کنار درس خواندن به تفریحات خودمان نیز بپردازیم تا خسته نشویم‌. درس خواندن در تابستان می‌تواند به سه شکل باشد:

  • افرادی که مطالب سال آینده را پیش‌خوانی می‌کنند.
  • افرادی که مطالب سال قبلی را رفع اشکال و جمع‌بندی می‌کنند.
  • افرادی که مطالب سال آینده را پیش‌خوانی می‌کنند.

درواقع باتوجه به سه دلیل بالا ما باید در تابستان درس بخوانیم حتی ممکن است دلایل جزئی دیگری نیز وجود داشته باشد تا یک فرد در تابستان درس بخواند. یکی از سوالاتی که دانش‌آموزان کنکوری بسیار می‌پرسند این است که چطور می‌توان از صفر برای کنکور شروع کرد؟ یا اینکه در تابستان سال کنکور چه کاری انجام دهیم؟ پاسخ این سوالات به برنامه ریزی تابستانی ختم می‌شود.

درواقع شما با یک برنامه اصولی و درست می‌توانید به خوبی جواب سوال‌هایتان را بدست بیاورید. در این راه مشاوران سایت استاد بنایی در کنار شما خواهند بود تا یک برنامه ریزی تابستان صحیح و مناسب را داشته باشید و با آن به صورت اصولی مسیر تا کنکور را طی کنید.

برنامه‌ریزی تابستان

چطور در تابستان درس بخوانیم؟

دانش‌آموزان معمولا در تابستان دچار سردرگمی می‌شوند و نمی‌دانند که چطوری باید در تابستان درس بخوانند و چه میزان از تایم خود را باید به بقیه فعالیت‌های روزمره اختصاص دهند. بهترین راه برای این موضوع استفاده از مشاور کنکور است. استاد مشاور حسین بنایی یکی از زبده‌ترین و خوش‌نام ترین مشاوران کنکور است که به شما در این زمینه کمک فراوانی خواهد کرد و یک مسیر روشن برای شما طراحی خواهد کرد.

برای دریافت مشاوره همین الان با شماره 09121965703 تماس بگیرید!

ویژگی‌های برنامه ریزی تابستان

برنامه ریزی در کنکور نقش اساسی و اصلی دارد که باید به آن به درستی توجه شود تا نتیجه‌ای بی‌نظیر کسب شود. برنامه ریزی تابستان یکی از اجزای برنامه‌ریزی کنکور شما می‌باشد که باید طبق اصول و به شکل استاندارد طراحی شود. در ادامه به برخی از ویژگی‌های اصلی و مهم برنامه ریزی کنکور می‌پردازیم:

هدفگذاری فراموش نشود!!

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک برنامه‌ریزی خوب، هدف گذاری درست و اصولی است. قبل از شروع باید هدف خود را به طور دقیق مشخص کنید و طبق آن هدف برنامه ریزی‌های لازم را انجام دهید. درواقع شما باید در ابتدا مشخص کنید که کدام رشته و کدام دانشگاه را دوست دارید قبول شوید، سپس با هدف گذاری برای آن می‌توانید متناسب با ضرایب دروس و اهمیت آن مطالعه کنید و سردرگم نشوید.

هدف گذاری در برنامه‌ریزی تابستانبرای درس خواندن وکنکور

به توانایی‌هایت توجه کن

برنامه ریزی تابستان شما باید هماهنگ و متناسب با توانایی‌های شما باشد؛ زیرا در غیر این صورت اصلا نمی‌توانید آن را پیش ببرید. درواقع برنامه‌ریزی کنکور هر فرد باید شخصی سازی شود و منحصر به هر شخص دانش آموز باشد، نه یک برنامه‌ریزی کلی و عمومی (یا به اصطلاح یک نسخه برای همه پیچیده شود!). برای نوشتن یک برنامه ریزی خاص و شخصی باید به تمامی نقاط قوت و ضعف فرد، زمان‌های آزاد و پر، میزان توانایی‌های او، عادات غلط مطالعه توجه کامل شود تا یک برنامه اصولی و شخصی تهیه شود.

استاد مشاور حسین بنایی یکی از بزرگترین مشاوران کشور در زمینه برنامه‌ریزی کنکور است، درصورتی که هنوز به مهارت لازم برای شخصی‌سازی برنامه ریزی خود نرسیده‌اید، می‌توانید از مشاوران این مجموعه مشاوره‌های لازم را دریافت کنید.

ویژگی‌های برنامه‌ریزی تابستان برای کنکور

تعادل و تناسب دو جزء جدایی ناپذیر برنامه ریزی

هنگام برنامه‌ریزی درسی برای تابستان باید تنوع درسی به شکل درسی رعایت شود و برای مطالعه هر درس باید زمان مشخصی را اختصاص داد. هنگامی که شما تنوع درسی داشته باشید، موقع مطالعه خسته و دلزده نخواهید شد. پس می‌توان نتیجه گرفت که یک برنامه اصولی باید متعادل و متناسب باشد.

پیش‌نیازها پایه‌های برنامه شما

یکی از روش‌های درست مطالعه و برنامه ریزی، خواندن مباحث به صورت زنجيره‌ای است. در این روش مطالب بهم مرتبط هستند و شما با شروع از پیش نیازها دچار مشکل در فهمیدن مباحث نخواهید شد. به عنوان مثال برای خواندن دروسی مانند فیزیک و ریاضی یا زیست، بهتر است که از مطالب سال‌های قبل مانند پایه دهم شروع کنید.

تست و تمرین فراموش نشه

هنگام برنامه ریزی تابستان برای کنکور باید یک تایم مشخص برای تست زنی و کنکور در نظر گرفت چون باعث می‌شود در مباحث به تسلط کافی برسید. تست‌زنی باعث شناسایی نقاط قوت و ضعف و از طرفی آشنایی بیشتر با نحوه سوالات می‌شود.

مرور اصلی ترین بخش برنامه شما

پس از مطالعه دروس معمولا قسمت اعظم آن فراموش می‌شود که این امری طبیعی است و همه دانش‌آموزان به آن دچار می‌شوند؛ پس اصلا دچار نگرانی یا استرس کنکور نشوید. نکته مهم این است که شما بتوانید تایم‌های مشخصی را در برنامه خود برای مرور قرار دهید، تا مطالب تثبیت شوند. اگر هنوز هم نمی‌توانید زمان‌های درست برای مرور مطالب درسی مشخص کنید و مدیریت زمان را به خوبی انجام نمی‌دهید، می‌توانید از مشاوران ما کمک بگیرید تا یک تایم مشخص برای تمامی دروس شما مشخص کنند.

اصول برنامه‌ریزی تابستان برای درس خواندن

برنامه ای قابل اجرا تعیین کنید

برنامه‌ریزی شما باید مطابق با توانمندی‌های شما باشد؛ زیرا اگر بیشتر از توانتان برنامه‌ریزی کرده باشید، در ادامه مسیر خسته و دلزده می‌شوید؛ که این اصلا خوب نیست! پس شما باید به این نکته که بسیار مهم است توجه ویژه و دقت لازم داشته باشید. به بیان ساده زمانی که شما برنامه قابل اجرایی نداشته باشید، نمی‌توانید به مسیر خود ادامه دهید و در انتها دچار دلزدگی خواهید شد. پس برنامه ریزی تابستان خود را که اول مسیر شما می‌باشد را قابل اجرا و متناسب با توانایی‌های خود بنویسید.

چگونه در تابستان برنامه ریزی کنیم؟

اهمیت برنامه ریزی تابستان در کنکور سراسری بسیار مهم و زیاد است اما چرا؟ درواقع با شروع سال تحصیلی جدید حجم دروس بسیار زیاد می‌شود و از جهت دیگر تایم‌تان کمتر می‌شود. پس توصیه ما به شما این است که در تابستان مطالب پایه یازدهم و دهم را به طور کامل بخوانید و جمع‌بندی کنید تا با شروع سال تحصیلی جدید با خیال آسوده به سراغ دروس پایه دوازدهم بروید.

دانش‌آموزان در سال کنکور به سه دسته تقسیم می‌شوند، پایه ضعیف، متوسط و قوی. در هنگام برنامه ریزی تابستان برای درس خواندن، دانش‌آموزان با پایه قوی باید یک تایم برای مرور و مطالعه دروس پایه مشخص کنند و از طرفی باید تایم معینی برای افزایش مهارت تست‌زنی، مدیریت آزمون، تقویت مهارت آزمون دادن قرار دهند.

دانش‌آموزانی که پایه متوسطی دارند باید تایم مشخصی برای مطالعه و دوره مطالب درسی در نظر بگیرند و از طرفی به تقویت دروس پایه بپردازند‌. این دسته از دانش‌آموزان نیز باید مهارت‌های تست‌ زنی و آزمون دادن خود را قوی کنند. دسته آخر که شامل دانش‌آموزان پایه ضعیف می‌شود باید به مطالعه مباحث پایه و تقویت دروس بپردازند تا بتوانند به خوبی از پس مباحث بربیایند و ضعف‌شان برطرف شود.

گروه مشاوره استاد حسین بنایی برای تمامی دانش‌آموزان سه دسته گفته شده برنامه‌ریزی شخصی تابستانه با در نظرگرفتن توانایی‌ها و میزان نقاط قوت و ضعف فراهم کرده است تا دانش‌آموزان بتوانند از این فرصت خود به خوبی استفاده کنند و تابستانی رویایی را تجربه کنند.

چطور در تابستان برنامه‌ریزی کنیم

دلایل اهمیت درس خواندن در تابستان

در ابتدای مقاله به این موضوع پرداختیم که چطور در تابستان باید درس بخوانیم، اما اکنون موضوع این است که دلیل اهمیت زیاد درس خواندن در تابستان چیست؟ در اینجا به چند مورد از دلایل مهم خواهیم پرداخت که شامل:

تقویت درس‌های پایه

همانطور که می‌دانید اکثر دروس مانند ریاضی و فیزیک به مقاطع قبلی خود مرتبط هستند و درصورت اشکال و نقص در یک پایه در بقیه مراحل نیز دچار مشکل خواهید شد، پس حتما این موضوع را جدی بگیرید و سعی کنید با یک برنامه‌ریزی تابستانی تمامی دروس پایه خود را مطالعه کنید.

افزایش آمادگی برای ورود به پایه تحصیلی جدید

باتوجه به اینکه فاصله بین امتحانات خرداد 1402 تا مهرماه 1402 تقریبا ۱۰۰ روز است، پس یک فرصت بسیار عالی برای خواندن مطالب جدید به شمار می‌آید. حتما برایتان پیش آمده است که زمانی که یک درس را از قبل مطالعه کرده‌اید و سر کلاس درس حاضر می‌شوید، آن را خیلی بهتر متوجه می‌شوید. در واقع زمانی که شما یک مطلب را خوانده‌اید مفاهیم اولیه‌ای در ذهن‌تان وجود دارد و یا ممکن است سوالاتی در ذهن شما شکل بگیرد، در این صورت وقتی شما در کلاس درس حاضر می‌شوید به دنبال سوال‌های ذهن‌تان هستید و مطلب را با دقت بالایی گوش می‌دهید.

اهمیت برنامه‌ریزی درسی برای تابستان

سرنوشت ساز بودن برای کنکوری‌ها

یکی از تایم‌های حساس برای دانش‌آموزان کنکوری، تابستان است که باید به نحو بسیار خوبی از آن استفاده کنند و یک برنامه ریزی دقیق و بی نقص برای کنکور داشته باشید. همچینن دانش‌آموزان دوازدهمی در این تایم باید به مرور و تست زنی مطالب بپردازند تا درک عمیقی از مباحث داشته باشند.

سوالات متداول دانش آموزان پیرو برنامه ریزی تابستان

برنامه ریزی تابستان چیست؟

یک برنامه اصولی و استاندارد برای تعیین زمان درس خواندن و کنکور

دلایل اهمیت برنامه ریزی درسی در تابستان چیست؟

در این مقاله گفته شد که به دلایلی مانند، تقویت دروس پایه، افرایش آمادگی برای یادگیری دروس جدید، آمادگی برای کنکور مهم است.

ویژگی‌های برنامه ریزی تابستان چیست؟

در مقاله به تفکیک هرکدام را توضیح داده‌ایم.

برنامه ریزی تابستانی دقیق را چگونه تهیه کنیم؟

با کمک گرفتن از مشاورین کنکور ما می‌توانید یک برنامه اصولی و استاندارد متناسب با توانایی‌هایتان دریافت کنید.

جمع‌بندی

توجه داشته باشید که در تابستان  نباید تمامی تایم را به درس خواندن اختصاص داد؛ زیرا باعث خستگی زود هنگام دانش‌آموزان می‌شود، پس باید برای تمامی فعالیت‌‌ها و تفریحات تایم مشخص و اختصاصی در نظر گرفت. شما با دریافت یک برنامه ریزی تابستان درست و اصولی می‌توانید گام‌های استاندارد و عالی را به سمت موفقیت بردارید.

تا اینجا متوجه شدید که تابستان چه تایم طلایی برای هر دانش‌آموز است و چگونه باید به بهترین شکل از آن نتیجه بگیرد؛ تیم مشاوره استاد بنایی با ارائه بهترین برنامه ریزی تابستانی به شما دانش‌آموزان عزیز مسیر را هموارتر کرده است. ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید منتظر نظرات و سوالات شما عزیزان دل هستیم.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید