چطور توی امتحان نهایی خرداد 1402 حقمونو بگیریم؟!

چطور توی امتحان نهایی خرداد 1402 حقمونو بگیریم؟!
در این پست می‌خوانید:
به این مطلب امتیاز بدین

روش تصحیح کردن برگه‌های امتحان نهایی خرداد 1402 از جمله مسائلی هست که اگه اطلاعات لازم راجب به آن نداشته باشید، فرصت های گرفتن نمره ی بیشتر را از دست خواهید داد. اگر دانش آموزان اطلاعات کافی راجب این موضوع داشته باشند، هم استرس دوران کنکور آن ها کمتر خواهد شد و هم با اطمینان خاطر بیشتری امتحانات را سپری می‌کنند.

در ادامه این محتوا از سایت استاد بنایی قصد داریم که در رابطه با موضوعاتی همانند، نحوه تصحیح کردن برگه‌های امتحانی، چگونگی گرفتن ارفاق و همچنین تایم اعتراض به نمرات به صورت کامل و دقیق صحبت کنیم؛ پس تا انتها همراه با ما باشید.

روش تصحیح برگه های امتحان نهایی خرداد 1402 توسط آموزش و پرورش

در سال های گذشته تصحیح برگه های امتحانی به شکل دستی انجام می‌گرفت‌. در این روش مشکلات مختلفی مثل، خطا و تصرف وجود داشت. امسال روش تصحیح برگه‌ها تغییر کرده است و بجای تصحیح دستی به صورت الکترونیکی انجام می‌شود؛ زیرا تاثیر معدل بر کنکور بیشتر از سال‌های گذشته است؛ در نتیجه امتحانات خرداد ماه امسال کاملا الکترونیکی است.

 نحوه  تصحیح امتحان نهایی خرداد ۱۴۰۲

تصحیح الکترونیکی امتحانات نهایی خرداد ۱۴۰۲ به چه شکلی است؟

تا اینجا متوجه شدیم روش تصحیح برگه ها بصورت الکترونیکی است، اما تصحیح الکترونیکی به چه شکلی می‌باشد؟ به این صورت که بلافاصله پس از اینکه دانش‌آموزان امتحان هر درس را به پایان می‌رسانند، تمامی پاسخبرگ ها به حوزه ی تصحیح برگه ارسال می‌شود و سپس برای اینکه توسط افراد مصحح به شکل کشوری تصحیح‌ شوند اسکن می‌شوند.

طبق آیین نامه ی آموزش و پرورش، برای تصحیح برگه های امتحانی باید از معلمان پایه دوازدهم استفاده شود. در واقع مصحح، معلم درسی است که امتحان گرفته شده است. برای جلوگیری از پارتی بازی، برگه های هر استان توسط معلمان استان دیگر بررسی و تصحیح می‌شود. معلمان در پشت سیستم، فقط اسکن برگه ها خواهند دید و دیگر اطلاعات دانش‌آموزان مشخص نمی‌باشد.

تصحیح کردن برگه ها طبق کلید است و نمره دادن طبق تک به تک جملات، فرمول ها و… است و دل بخواهی نمی‌باشد. میزان سخت گیری در درس عمومی، مانند ادبیات فارسی خیلی بیشتر است؛ زیرا تاثیر آن‌ها در کنکور خیلی بیشتر می‌باشد. توصیه ما این است که پس از خواندن دقیق کتاب و جزوات نمونه‌ سوالات سال های گذشته را پاسخ دهید و سپس با کلید پاسخ چک کنید تا به مهارت در این امر برسید.

بیش از 90 درصد کسانی که از نمونه سوالاتی که برای هر درس تهیه کردیم، استفاده کردند تطابق آن ها با سوالات امتحانی تایید کردند و خیالشان از گرفتن نمرات بالا راحت است!

فرد تصحیح کننده هنگام نمره دهی بارم سوالات را در سمت چپ به دو صورت عدد و حروف وارد می‌کند و بعد از اینکه برگه کامل تصحیح کرد و بارم ها رو با هم جمع کرد، نمره ی نهایی را به عدد و حروف، ثبت و وارد سیستم می‌کند.

روش تصحیح برگه امتحانات نهایی 1402

برگه های امتحان نهایی خرداد 1402 چند بار تصحیح می‌شوند؟

برگه های امتحانی دو بار تصحیح می‌شود، هر بار توسط یک مصحح از یک استان مختلف که باهم ارتباطی ندارند. هنگام تصحیح دوم، نمرات مصحح اول دیده نمی‌شود و از اول نمره دهی صورت می‌گیرد تا دقت تصحیح بالا رود. درصورت وجود اختلاف نمره کمتر از یک، میانگین نمره توسط دستگاه ثبت می‌شود، اما اگر بیشتر از یک باشد مصحح سوم برگه را تصحیح خواهد کرد و نمره نهایی همان خواهد شد. پس از ثبت نمره نهایی، نمره به سامانه ی فاینال فرستاده می‌شود تا به سوابق تحصیلی دانش آموزان از طریق پورتال تخصصی مدارس افزوده شود.

آیا امکان ارفاق در تصحیح امتحانات نهایی وجود دارد؟

تصحیح برگه نهایی توسط مصحح باتوجه به کلید است و بصورت جز به جز می‌باشد؛ پس ارفاقی وجود ندارد. اما ممکن است یک مصحح با دست باز نمره بدهد و موارد خیلی جزئی را نادیده بگیرد و در حد ۲۵ صدم بیشتر نمره بدهد و از طرفی توسط مصحح دوم این انفاق صورت نگیرد و دقیق نمره داده شود.

آیا امکان تقلب در حوزه تصحیح امتحانات نهایی دوزادهم وجود دارد؟

در حوزه های امتحان، ناظرین وظیف نظارت بر تمامی مراحل آزمونه، از دریافت برگه ی سوال گرفته تا تصحیح اوراق امتحانی را برعهده دارند و در صورت مشاهده تقلب و یا حتی موردی مشکوک به تقلب، به رئیس حوزه گزارش می‌کند. زمانی که تقلب تایید شود، برگه امتحانی داوطلب صفر و در کارنامه نهایی نیز صقر اعمال می‌شود.

پیگیری تقلبات توسط کمیسیون رسیدگی به تخلفات امتحانات نهایی انجام می‌شود و درصورتی که یک دانش آموز دوبار مرتکب به انجام تقلب در یک نوبت شود، تمام امتحانات داده شده باطل و از باقی امتحانات محروم می‌شود.

توصیه ی ما اینه که اصلا سمت تقلب کردن و یا تقلب رسوندن نری چون ریسکش اصلا نمی‌ارزه.

تقلب در امتحان نهایی خرداد 1402

روش اعتراض به تصحیح امتحانات نهایی دوازدهم چگونه است؟

بعد از اعلام نمرات نهایی، درصورتی که دانش‌آموزان به نمرات اعتراض داشته باشند، می‌توانند در بازه زمانی اعلام شده توسط آموزش وپرورش، اقدام کنند. برای اعتراض باید به سایت ثبت نمرات امتحان نهایی خرداد 1402 (سایت پادا) مراجعه کنید. پس از ثبت اعتراضات، تصحیح کننده هایی جز مصحح اول و دوم و سوم به تصحیح برگه می‌پردازند.

پس از تصحیح برگه ی امتحانی، باتوجه به تصمیم مصحح، ممکن است نمره تغییر کند یا نه‌! دانش آموزان برای تمامی دروس دوبار فرصت اعتراض دارند، جز امتحانات عملی، آزمایشگاهی و کارگاهی (که نمره ی قطعی دارن و نمی‌شه بهشون اعتراض کرد) برای ثبت اعتراض دوم، دانش اموزان باید به مرکز شکایات و واحد امتحانات آموزش و پرورش منطقه ی مربوط به مدرسه مراجعه کنید.

تحلیل ما از نحوه تصحیح امتحان نهایی خرداد 1402

یه قانون نانوشته وجود داره که میگه برای امتحانات نهایی خرداد، شانس افزایش نمر‌ه هنگام اعتراض دوم بالاست؛ این احتمال برای دروس عمومی بیشتر است! ممکن است هدف از این کار راضی نگه داشتن دانش آموز یا طولانی بودن پروسه‌ ی تصحیح است. اما با توجه به تجربه دانش‌آموزان تجربی این روش جواب داده است.

ارفاق در امتحانات نهایی خرداد 1402

جمع بندی امتحانات نهایی خرداد 1402

تا اینجا متوجه شدیم، تصحیح اوراق امتحان نهایی خرداد 1402 به شکل الکترونیکی و توسط مصحان مختلف انجام می‌شود. برای کاهش میزان خطا در نمره دهی، برگه ها دوبار توسط دو مصحح تصحیح می‌شود. در تصحیح برگه ها امکان ارفاق به ندرت وجود داره و به هیچ وجه تقلب راه درست و امکان پذیری نیست. قبل از اینکه اعتراض به نمره دارید قبل از اعتراض پاسخنامه را چک کنید تا از نمره نهایی شما کم نشود.

سوالات متداول دانش آموزان پیرامون اعتراض به امتحان نهایی خرداد 1402

در این قسمت قصد داریم که به برخی از سوالات رایج شما در این زمینه پاسخ دهیم:

ممکن است نمره دانش آموز بعد از اعتراض کم شود؟

بله! طبق تجربه دانش‌آموزان، ممکن است نمره شما کم یا زیاد شود ولی قبل از اعتراض حتما طبق پاسخنامه نمره حدودی خود را یادداشت کنید.

مهلت دقیق ثبت اعتراض به نمرات امتحان نهایی خرداد 1402 چند روز است؟

زمان دقیق ثبت اعتراض همراه  با جزئیاتش بعد از آخرین امتحان نهایی توسط آموزش و پرورش اعلام می شه.

تاریخ اعتراض به نمرات امتحانات نهایی خرداد 1402، چه زمانی است؟

در حال حاضر زمان اعتراض به امتحانات نهایی خرداد 1402، اعلام نشده است‌ و معمولا پس از آخرین امتحان نهایی مشخص می‌شود. اما پیش بینی می‌شود که این زمان در نیمه ی اول تیر ماه باشد.

امکان اعتراض به نمرات همه دروس امتحان نهایی خرداد 1402 وجود دارد؟

برای تمام دروس حق دوبار اعتراض وجود دارد ولی پس از آن نه. البته برای دروس آزمایشگاهی، عملی و کارگاهی این اعتراض وجود ندارد.

اگر ناظر امتحان نهایی تقلب ببیند، چی می‌شود؟

درصورت گزارش تقلب و تایید آن، نمره آن درس صفر لحاظ می‌شود. اگر دانش‌آموز برای بار دوم مرتکب تقلب شود، تمامی امتحانات او باطل و از گذراندن باقی امتحانات محروم می‌شود.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید