مصاحبه دی ماه دانشگاه فرهنگیان 1403

مصاحبه دی ماه دانشگاه فرهنگیان 1403
در این پست می‌خوانید:
5/5 - (1 امتیاز)

مدتی است که از مصاحبه دی ماه دانشگاه فرهنگیان می‌گذرد و احتمالاً بسیاری از داوطلبان از این موضوع اطلاع نداشته‌اند. همین امر باعث اضطراب و نگرانی آن‌ها خواهد شد و گمان می‌کنند که جاماندن از مصاحبه دی ماه دانشگاه فرهنگیان باعث می‌شود که برای همیشه از رؤیای معلم شدن محروم بمانند. اما آیا واقعاً چنین است؟ آیا دیگر راهی برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان وجود ندارد؟ اگر شما نیز چنین تصور می‌کنید، در این مقاله از وبلاگ آکادمی استاد حسین بنایی با ما همراه شوید تا به شما بگوییم که مصاحبه دی ماه دانشگاه فرهنگیان چیست و جاماندگان باید چه کنند.

اگر موافق باشید، قبل از آنکه به موضوع مصاحبه دی ماه دانشگاه فرهنگیان بپردازیم، ابتدا سری به تاریخ‌های مهم دانشگاه فرهنگیان بزنیم و یک نقشه کلی در این خصوص در ذهن مان مجسم کنیم و یا بر روی تقویم شخصی مان بنویسیم. حقیقتا من به عنوان یک مشاور توصیه می کنم که جدول زیر را بر روی یک برگه نوشته و آن را بر روی دیوار اتاق تان نصب نمایید.

تاریخ‌های مهم کنکور دانشگاه فرهنگیان به شرح زیر است:

 مصاحبه دی ماه دانشگاه فرهنگیان همان مصاحبه اصلی آموزش و پرورش است؟

این روزها داوطلبان بسیاری با من تماس می‌گیرند و با اضطراب از برنامه‌های آینده خود می‌گویند و اینکه تمام کارهای خود را نیمه‌کاره رها کرده‌اند تا بتوانند خود را برای مصاحبه فرهنگیان آماده سازند. این داوطلبان به حدی دچار استرس هستند که حتی زندگی عادی‌شان نیز دچار مختل شده است و مصاحبه دی ماه دانشگاه فرهنگیان را به یکی از مهم‌ترین اولویت‌های خود بدل کرده بودند. اما باید بدانید که این آزمون و یا شرکت در مصاحبه دی ماه دانشگاه فرهنگیان آن‌قدرها هم سخت نیست.

در حقیقت بر اساس اعلام سازمان سنجش، اول دی ماه شروع ارزشیابی شایستگی معلمی است. این بدان معنی است که آزمونی راحت در پیش است و قرار نیست که منابعی سخت مطالعه نمایید تا در این آزمون شرکت کنید. به احتمال زیاد در این مرحله تمرکز سازمان سنجش بر روی دریافت اطلاعات اولیه از داوطلبان بوده و بعید به نظر می‌آید که از داوطلبان بخواهند در مصاحبه حضوری شرکت کنند. برای همین شما خیلی مضطرب نشوید. هنوز برای معلم شدن وقت دارید.

هدف از ارزشیابی دی ماه کسب اطلاعات اولیه داوطلبان و شرکت کنندگان می‌باشد. از این رو احتمال مصاحبه حضوری بسیار کم است. در حقیقت اداره آموزش و پرورش قصد دارد قبل از برگذاری کنکور اصلی و با برگذاری مصاحبه دی ماه دانشگاه فرهنگیان، یک‌بار به غربالگری داوطلبان پرداخته تا در آخر کار نیازی به غربالگری حجم وسیعی از افراد نباشد. از این رو در پر کردن هر گونه فرم و یا ارسال اطلاعات از طریق سامانه نهایت دقت را به عمل بیاورید.

آیا جا ماندن از  مصاحبه دی ماه دانشگاه فرهنگیان به منزله انصراف از معلمی است؟

خبر خوب آن است که شرکت در مصاحبه دی ماه دانشگاه فرهنگیان تا حد بسیاری اختیاری بوده و مصاحبه اصلی در خردادماه برگزار می‌گردد. در مصاحبه خردادماه چند برابر ظرفیت قبول‌شدگان به مصاحبه دعوت شده و هر داوطلبی که در این مصاحبه شرکت نکند، به منزله انصراف او از تحصیل است. با این روند، هر داوطلبی که نتوانست در مصاحبه دی ماه دانشگاه فرهنگیان شرکت کند، می‌تواند در مصاحبه خردادماه شرکت نماید. منبع این اخبار، جملاتی است که از سوی سازمان سنجش در سایت این دانشگاه نشر داده شده است: بخشی از اخبار سازمان سنجش در زیر نوشته شده است:

“در ارزیابی شایستگی معلمی که توسط وزارت آموزش و پرورش در طول سال برگزار می‌گردد، دو بخش شایستگی‌های عمومی و تخصصی متقاضیان مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت و نتیجه آن تا دو سال معتبر می‌باشد. برای پذیرش در سال 1403 ارزیابی شایستگی معلمی از نیمه اول دی ماه 1402 شروع می‌گردد. در صورتی که داوطلب در ارزیابی شایستگی معلمی همان سال حاضر نشده باشد، امکان شرکت متقاضی در ارزیابی جدید پس از اعلام اسامی بعد از کنکور، به میزان چند برابر ظرفیت فراهم می‌گردد.”

سابقاً برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان روال بر این صورت بود که داوطلب در کنکور سراسری شرکت می‌کرد و بعد از مشخص شدن نتایج اولیه و کسب حدنصاب نمره لازم برای این دانشگاه، به مصاحبه دعوت می‌شد. در این حالت داوطلب با شور و اشتیاق خاصی اول مهر دفترچه کنکور را تهیه می‌کرد و بعد از کلی تلاش در پایان کار و در زمان انتخاب رشته می‌دید که شهر او رشته مورد نظرش را نداشته و یا اینکه ظرفیت پذیرش آن به پایان رسیده است. در این وضعیت داوطلب یا می‌بایست به شهر دیگری برود و یا اینکه سال بعد دوباره در کنکور شرکت کند.

مثلاً داوطلب قصد داشت دبیری فیزیک قبول شود؛ اما در دفترچه انتخاب رشته هیچ پذیرش و ظرفیتی برای رشته فیزیک و از شهرستان آن داوطلب وجود نداشت! بنابراین این موضوع مصاحبه دی ماه دانشگاه فرهنگیان قبل از برگزاری کنکور را می‌توانیم یک تغییر مثبت در نظر بگیریم که در آن متقاضیان می‌توانند قبل از انتخاب رشته، بدانند که کدام شهرها رشته مورد نظر آن‌ها را دارد.

 مصاحبه دی ماه دانشگاه فرهنگیان در چه موردی است و چه فوایدی برای داوطلبان دارد؟

سؤالی که این روزها بسیار ذهن داوطلبان را به خود مشغول کرده این است که چه منابعی بخوانند و یا اینکه از کجا این منابع را تهیه نمایند. باید عنوان کرد که ما در مقالات متعددی مانند “چه درصدی از هوش و استعداد معلمی برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان لازم است؟“، ” سوالات احکام مصاحبه فرهنگیان چه هستند؟”، “جزوه هوش و استعداد معلمی” و… را در سایت مهندس حسین بنائی قرار داده‌ایم.

شما باید این دسته از مقالات را مطالعه نمایید تا متوجه شوید که منابع صحیح برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان چه هستند. علاوه بر این، می‌توانید از طریق شماره تماس‌های 02144431313 و 09121975090 با مشاوران متخصص ما در خصوص قبولی در دانشگاه فرهنگیان و مصاحبه دی ماه دانشگاه فرهنگیان صحبت نمایید.

در این مقاله در خصوص اینکه مصاحبه دی ماه دانشگاه فرهنگیان چه می‌باشد و از چه اهمیتی برخوردار است، صحبت به عمل آمد. علاوه بر این، راهنمایی‌های لازم جهت شرکت در آزمون فرهنگیان و خواندن منابع صحیح به داوطلبان داده شد.

هر سوالی دارید در بخش نظرات همین مطلب از مشاورین مجموعه بپرسید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید